Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Diverticulose a diverticulitis, czyli: uchyłkowatość jelit i zapalenie uchyłków.

Posted by natural health consulting w dniu Marzec 1, 2014

To prawda, że próżność uczonych jest często przyczyną ludzkiego nieszczęścia.(….) Uczeni rzadko są mądrzy. To ludzie, którzy nie przeżyli przemiany. ( …) Z myśli sufickiej.

Teoretycznie uchyłkowatość jest chorobą cywilizacyjną. Teoretycznie się jej nie leczy, ale Niektórzy próbują ;))). Problem zaczyna się w momencie, kiedy „niewinne” uchyłki mają dość i … dochodzi do zapalenia.

Najpierw do „teoretyczności” … Pozwalam sobie bowiem powątpiewać, czy obciążone balastem niestrawialności jelita nie próbowały odeprzeć ataków ciągle nanoszonego im …hm…. powiedzmy, że pokarmu;), długo zanim nauka wzięła je pod lupę i stwierdziła: „O, jakieś wypustki, was tu być nie powinno!;) „.

Ale … z drugiej strony – faktem, iż „pożywienie” dzisiejsze stwarza traktowi trawiennemu wymarzoną wręcz okazję do tworzenia najróżniejszych form pozwalających upchnąć coś, czego nie znosi, a WYpchnąć;) nie ma jak …

Poza tym … wedle statystyk .. nawet, jeżeli pamiętać, czym jest statystyka;) – w krajach ubogich uchyłków się prawie nie spotyka… I tak też zapewne było wcześniej: mało jedzenia, proste jedzenie ….
mało kłopotów.  

Czymże więc są owe UCHYŁKI …. ? Bo … jeszcze zanim człowiek opuści maminy brzuszek, też je ma… Aczkolwiek nie TE i nie TAKIE same …

„Kieszonki” – gdyż o nich mowa, a uchyłkami nazwano je prawdopodobnie;), by odróżnić od embrionalnej formy organów ( bo przecież przed urodzeniem, na pewnym etapie, organy rozwijają się też ze swoistych  „wypustek”;) … a gdybyśmy chcieli dyskutować o wypustkach w ogóle, można by jeszcze omówić szczególności budowy płuc, nerek, tarczycy …:) ) i zaakcentować motyw – uchylanie się jelita od trawienia byle czego. 

Jeżeli …. kieszonki pojawią się potem w życiu dorosłym tam, gdzie ich normalnie być nie powinno ….. oznaczają anomalię. 
I tu – mimo, iż uchyłkowatość jelit jest kwalifikowana chorobowo, mój osielski;)))) upór mówi, iż raczej formą sygnału: „Muszę gdzieś schować to, co mi dajesz, bo …………… „. W tym miejscu zaczyna się najciekawsze.

Ponieważ … DLACZEGO jelito nie chce tych wszystkich „dobroci”, jakie mu serwujemy ? A … jeżeli to dobrocie, gdyż uchyłki mogą występować i u osób dobrze się odżywiających – to czemu ono mówi „NIE” ?

Nauka:) ma rzecz jasna hipotezę: „mało balastu w jedzeniu”. I ona wydaje się słuszną…. po części. Część niewidoczna, ale …być może nie mniej prawdziwa, ukrywa się nie tylko w braku ruchu „delikwenta z uchyłkami”, ale i … psychice.  

Kompleksowe spojrzenie bowiem na Człowieka z uchyłkowatością – diagnozowaną najczęściej przypadkowo, myloną z … np. rakiem jelita, a nawet zapaleniem wyrostka ( pamiętam, po której co jest stronie, jednak
… bóle promieniują ) – pozwala dojrzeć, iż jest On poddany długotrwałemu naciskowi ( słowa „stres” nie zaczęłam lubić, a i przypominam, iż Każdy reaguje na stres indywidualnie, proszę więc nie przekonywać siebie, że już drobne niedogodności w życiu to koniecznie musi być „wielki stres” ) psychicznemu, bywa depresyjny, nie może „trawić” jakiejś sytuacji, często też skrywa urazy, bolesne przeżycia, magazynuje słowa, emocje, które muszą znaleźć gdzieś ujście  … .

Uchyłkowatość pokaże badanie tomograficzne, radiologiczne ( nie polecam), USG, bywa również zlecana kolonoskopia … nie zrozumiem, dlaczego, jeżeli ryzyko perforacji jest w tym ostatnim przypadku spore .

W każdym razie – kieszonki w jelicie, głównie w odcinku zwanym sigmą – to właśnie jest divertikuloza.

ALE: można być obdarzonym czymś takim od urodzenia – wtedy mamy do czynienia z wrodzoną uchyłkowatością – rzadko. Kiedy nabyte – to 
większość przypadków.

Kieszonki kieszonkom też nie równe, gdyż mamy

– uchyłki prawdziwe, gdzie wszystkie warstwy ścianki jelita tworzą kierzonkę – np. w Diverticulum ilei, ( Div.Meckela ) – one powstają na skutek siły działającej od zewnątrz jelita, należą do rzadkości.   

-uchyłki fałszywe – najpopularniejsze, zwane też pseudouchyłkami, tworzone ze śluzówki i warstwy leżącej pod nią bezpośrednio, na skutek siły wewnętrznej, nacisk intraluminalny ( rozpychanie jelita nie dającym się ani strawić ani wydalić materiałem ), na nie ma z kolei spory wpływ ogólna słabość ścianek jelitowych . Ważne więc: uchyłki wypełniają się tym, co powinno być wydalone…. i co niewątpliwie wpływa na cały organizm.

Uchyłki jelitowe są najczęstszymi z tej rodzinki;), ale … mogą powstać i w pęcherzu moczowym i moczowodzie i … w sercu.

Tak długo, póki nie powodują dolegliwości, NIE RUSZA się ich.

Kiedy jednak ból w lewym, dolnym dole biodrowym nie daje spokoju … kiedy promieniuje, … do tego gorączka, biegunka na przemian z obstrukcją, wzdęcia … możemy wciągnąć na listę podejrzeń właśnie uchyłki.

Wtedy też mamy do czynienia – jeżeli wykluczymy wszystko inne – z diverticulitis – ZAPALENIEM uchyłków. Samemu, nie mając ani doświadczenia ani ….wyobraźni anatomicznej, ani … nie obserwując się wystarczająco dokładnie wcześniej – zdiagnozować jest trudno.

Co może spowodować zapalenie sennych zwykle uchyłków ?

Wiele rzeczy, w tym nieodpowiedzialne obżeranie się, bezruch, niektóre leki, np. niesteroidowe – o ironio – przeciwzapalne …. 

Powikłania a jakże, możliwe, więc ryzykować nie radzę, gdyż w grę wchodzi m.in. zapalenie otrzewnej.

Co robić, jeżeli podejrzewamy samo uchyłków istnienie ? A są…. u mnóstwa osób starszych … właściwie u większości – czy można więc dalej nazywać to … anomalią ?… a jak brzmiałoby „typowe dla określonego wieku, obszaru, sposobu odżywiania” ? – przed 40-stką rzadziej, ale też już bywają. Polecane są otręby. To krok naprzód, jakże miły, ponieważ otręby zamiast wycinania kawałka jelita to już jakiś postęp;))))))

ALE …. proszę przemyśleć. A są ku temu co najmniej dwa powody:

– jeżeli jelito byłoby cienkie, delikatne, wrażliwe … otręby – ostre, szorstkie – podrażnią. Wiele osób jest też posiadaczami hemoroidów – otręby są w stosunku do nich po prostu bezlitosne i tak tworzy się „niekończąca historia”. W przypadku hemoroidów najpierw proszę je wyleczyć, potem sięgać po otręby. Najpierw wzmocnić ścianki jelit, potem przepuszczać przez nie „ryżową szczotkę”;)

– Dodatkowo… badania opublikowane w BMJ, 2011, 343 , publikacja w Deutsche Aerzteblatt 20.07.2011 /Vegetarische Diat beugt Divertikulitis vor …, na w ww.epic-oxford.org. …. Prawie 12 – letnie studia, obserwacja 47.000 osób, przyniosły intrygujące wieści: otóż wegetariańskie posiłki – NIEZALEżNIE od tego, czy zawierały błonnik czy nie, okazały się działać profilaktycznie, ochronnie… w przeciwieństwie do mięsnych.

„Wgryzając” się w badania i dochodząc do uwag, w których sam błonnik jakoś nie ma specjalnego znaczenia ( a pisałam tu o świetnym pomyśle biznesu, którym jest sprzedaż odrzutów z czyszczenia ziarna pod płaszczykiem „zdrowotności”) , można … po prostu jeść więcej warzyw i owoców, nie rzucając się na odpadki, czyli otręby, o których nawet nie wiemy, czy były ( a przeważnie były ) pryskane chemikaliami, czy też nie … 

 CAŁOść ma sens. Jeżeli zboże było uprawiane czysto, bez chemii i macie zdrowe jelita – proszę bardzo, jedzcie całe ziarna – kto oczywiście toleruje, gdyż nie każdy.

Jeszcze jedno … Handlowcy zachowujący odrobinę przyzwoitości polecają do dwóch łyżek otrąb dziennie . Ale człowieka ma to do siebie, że „wie lepiej” , a jak już myśli, że „samo zdrowie” – o, to go trudno powstrzymać.

No i zdarzają się „miłośnicy zdrowia” pochłaniający otręby po 10 łych dziennie i więcej …. Po jakimś czasie …. cierpią. Czasem szybciej, szczególnie, kiedy nie dbają o zmiękczenie otrąb i o dostarczenie odpowiedniej ilości płynów. Przestrogą niech będzie świetnie wykształcony, obyty, zamożny, zdawałoby się … ROZUMNY Pan Delikwent;), który otrębami zatkał sobie …. ;))))))))) No, zatkał i już. Po otwarciu nieszczęśnika na stole op, chirurg znalazł w jelicie … ogromny korek z otrębów.  Bo „otręby trzy razy dziennie to samo zdrówko”, jak miał wyjaśnić pacjent ;))))
( Hazards of a healthy diet, Annals of The Royal College of Surgeons of England, 1998, 80 )

Znów więc odżywianie … a jeżeli, to nie podaruję sobie przypomnienia, że łykanie suplementów ( zamiast przeżuwania, mieszania ze śliną, przystosowywanego do ludzkiego systemu pokarmowego posiadających żywe, energetyczne włókna, witaminy, minerały etc. całych lub chociaż najwartościowszych części roślin)  rozleniwia też jelita. Kiedy potem dostają normalne pożywienie, nie są w stanie sobie poradzić, więc … upychają. Błonnik ? OK, pomaga w fermentacji, ruchach jelit, itd.itd., ale niech będzie częścią W całości, nie – smutnym izolatem pozbawionym sąsiedztwa, w jakie wyposażyła go Natura.

Tymianek, mięta, jabłka, siemię lniane … nie brzmi lepiej niż „suplement A, B, C…” ? A to już Państwa wybór i Państwa muzyka;) 

Umiaru zawsze i wszędzie życząc …. 🙂

Reklamy

Komentarzy 5 to “Diverticulose a diverticulitis, czyli: uchyłkowatość jelit i zapalenie uchyłków.”

 1. Witam, Panie Krzysztofie,ze względów dyskrecyjnych;), na które staram się zważać w przypadku każdej korespondencji, pozwoliłam sobie nie upubliczniać Pańskich danych, oczywiście – jeżeli ma Pan inne zdanie, przywrócę. Temat hemoroidów dotyczy olbrzymiej części społeczeństwa, pytań mnóstwo, w różnych konfiguracjach;) i nie pomaga fakt, że troszkę o nich pisałam:), wobec czego dziękuję za zainteresowanie i … na razie podrzucę tylko parę inspiracji;), wkrótce zaś – postaram się w miarę szybko, gdyż prośby o to leżą już co najmniej rok:), opiszę gruntowniej, we wpisie głównym. Najprościej – jeżeli chodzi o diagnozowanie „zapchanych” jelit metodami pozaklinicznymi, jest …przyjrzeć się pierw oddechowi. Problemy z oddychaniem, płucami, płytkie łapanie powietrza, to … ma związek z jelitami. A ma , ponieważ brak ruchu przekłada się na jedno i drugie, stąd siedzenie przy biurku- ma Pan rację – jak najbardziej przyczynia się tak do zaburzeń pracy płuc, jak i – w efekcie, ale też bezpośrednio – jelit. Poza tym są charakterystyczne cechy symptomów zaburzeń jelit na podeszwach stóp, języku, dłoniach, skórze, oczach …… Przykładowo: wypryski na skroni. Zewnętrzny obszar /brzegi/ języka obrazuje stan jelita grubego, centralny koresponduje z jelitem cienkim, obszar języka końcowy – to obraz prostnicy i zstępnicy jelita grubego … wszelkie zgrubienia, zmiany barwy, rysy, postrzępienia etc. wskazują na zaburzenia w adekwatnych częściach… No i – jeszcze prościej – zaparcia, uczucie pełności nawet mimo przerw w jedzeniu…. Nieregularne wypróżnianie…
  Nie dziwię się niechęci do hydronkolonterapii, zresztą w przypadku hemoroidów to dość ryzykowne, podobnie, jak lewatywy.
  O oczyszczaniu jelit pisałam kilka razy, naprawdę:), jednak powtórzę jeden ze sposobów: moczone figi, doustnie, razem z wodą. i świeże i suszone 🙂 , osławione siemię lniane – to jedne z najlepszych sposobów . Sole gorzkie np. owszem, czyszczą jelita ( jednorazowo, też nie powinno się przesadzać ), ALE one nie wyczyszczą uchyłków – jeżeli takowe są. No i przy hemoroidach wydają mi się zbyt gwałtownym sposobem…
  Na Kaukazie leczą hemoroidy następująco: przygotowują w kamiennym garze cebulę – 4 główki, zalewa się wrzącym mlekiem, przykrywa drewnianą pokrywą z otworkiem:), na nim siada …hemoroidami;) – ALE tak, by się nie poparzyć !!!! jasne, że wiem, iż na przykład Panu ( i wielu Innym ) nie trzeba tego tłumaczyć, ale domyślam się, iż tę odpowiedź będzie czytało sporo Ludzi, w tym …niedoświadczonych:) – powinno parować, lecz nie parzyć – i …siedzi się aż przestanie parować:). Zwykle 3-4 zabiegi wystarczały, a wystarczały, gdyż cebula- z której zresztą przemysł robi ciekawe specyfiki m.in. na leczenie ran, blizn etc. – posiada b. silne właściwości gojące itd….drugą nasiadówkę wykonuje się po 3 dniach od pierwszej. Ważne – choć można się z tego śmiać, ale rytmy przyrody są ważne – taką nasiadówkę opłaci się zrobić dopiero od tej niedzieli, od godz. 20.00, nie wcześniej.
  Przed zabiegiem odbyt należy posmarować cieniutką warstwą oleju rycynowego ( dostępny w aptece ), który też ma zastosowanie w gojeniu hemoroidów … No i niestety: ruchu uniknąć się nie da:), proporcjonalnie, ile Pan siedzi przy kompie, tyle samo spacerku… A rano, po wstaniu, proszę 4 do ośmiu razy wspiąć się na palce i w miarę zdecydowanie opaść piętami na podłogę – to z kolei chińskie ćwiczenie przy hemoroidach …. Przepraszam, że na razie tyle – w międzyczasie proszę zerknąć na wpisy o jelitach/żołądku, więcej niedługo. Pozdrawiam 🙂

  • Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Odpowiadam dopiero teraz, gdyż w weekend staram się nie siadać do komputera. W ten się udało 🙂 Dziękuję również za usunięcie nazwiska, nieopatrznie będąc zalogowanym na profilu Google wysłałem post i poszło z nazwiskiem. Jeżeli chodzi o ruch to całe życie byłem aktywny tzn. jakieś 15 lat do czasu studiów trenowałem piłkę nożną, na studiach również choć w mniejszym zakresie.
   Jeżeli chodzi o oddech to kiedyś byłem na badaniach alergicznych (wyszła alergia na kurz, oczywiście pani „Doktór” nie potrafiła mi pomóc) zasadniczo się nie leczę, ale przy większym zapyleniu mam płytki oddech i zaczynam kaszleć. Miałem również badanie spirometryczne i jak pielęgniarka zobaczyła wynik stwierdziła że mam płuca piećdziesięciolatka, powtórzyła badanie i to sama w końcu uznała, że to niemożliwe i sprzęt jest uszkodzony. W sumie zbagatelizowałem to, ale w świetle Pani odpowiedzi zaczynam się zastanawiać czy nie ma tutaj jakiegoś powiązania przyczynowo-skutkowego.
   Zaparć nie mam, natomiast wypróżniam się systematycznie zawsze rano i raz lub dwa w ciągu dnia. Wydaje mi się, że mój układ trawienny „pracuje zbyt szybko” wszyscy mi mówią, że przeze mnie to jedzenie przelatuje, oczywiście jestem szczupły.
   Dziękuję za metodę Kazachów. Słyszałem również o naparach z kory dębowej, który działa przeciwzapalnie oraz zwęża nabrzmiałe naczynia krwionośne, czy również warto się tym sposobem zainteresować?
   Jakieś 3 lata temu cały czas grałem w piłkę amatorsko niestety na jednym z meczy na hali (to ma znaczenie, ponieważ gra na hali obciąża stawy nieporównywalnie z grą na trawie) zerwałem wiązadło krzyżowe przednie. W zerwaniu „pomógł” mi piłkarz z drużyny przeciwnej. W październiku miałem kolejny czwarty zabieg tzn. ponowną rekonstrukcję wiązadła krzyżowego. Tutaj też ciekawa sprawa bardzo źle znoszę znieczulenie zewnątrzoponowe. Za pierwszym razem tzw. zespół po punkcyjny straszne bóle głowy, wymioty, wysoka gorączka (choć tu przyczyną był raczej potężny krwiak na całą łydkę), następne znieczulenie jeszcze ciekawiej zaraz po podaniu znieczulenia zacząłem mieć problemy z oddychaniem, wręcz zacząłem się dusić. Pamiętam tylko, że dostałem dwa zastrzyki i „zasnąłem”. Co ciekawe nic mi nie zrobili z kolanem lekarz powiedział mi, że wiązadło przednie jest dobrze zrobione natomiast zerwane było wiązadło tylne i się zrosło, ale pozostał luz. Oczywiście okazało się to nieprawdą. Mogę tylko spekulować co się mogło stać podczas operacji. Podczas ostatniej operacji chyba miałem najwięcej szczęścia anestezjolog wysłuchał mnie i zmienił znieczulenia na „pachwinowe” co zniosłem bardzo dobrze. Tylne okazało się nietknięte przednie zrobili mi jeszcze raz jak na razie nie czuje niestabilności, ale boli przy wyproście więc nie wiem jak to będzie. Na razie jestem na etapie odbudowy mięśnia czworogłowego, ponieważ jest słabszy o niecałe 30% od nogi zdrowej. Zaczynam biegać, a raczej marszo-biegać, niestety kolano nie znosi tego za dobrze. Lepiej znosi rowerek 🙂
   Jeszcze raz wielkie dzięki za rady i czekam z niecierpliwością na artykuł.
   pozdrawiam
   P.S. Kiedyś dobre kilka lat temu zastosowałem ziołowe tabletki medycyny chińskiej i muszę powiedzieć, że dobre pół roku miałem spokój. Jeżeli Interesuje Pani nazwa tych tabletek mogę odszukać.

   • Witam:), na pewno się Pan domyśli, dlaczego komentarz pierwszy został usunięty:)…chyba ok?:) Nie ma za co, staram się być czujna, ale wielokroć pisałam, że jeżeli Ktoś chce zachować treść tylko do mojej wiadomości, po prostu napisać w komentarzu „priv.” – i starczy, a przypominam ogólnie – Wszystkim, gdyż wiele Osób pisze w dobrej woli oczywiście ( a przeoczając wskazówki:)), podając pełne dane wraz z niezwykle ciekawymi opisami dolegliwości, ale zapominają, że dzielenie się tym z całym światem pod imieniem, nazwiskiem i nawet adresem niekoniecznie może wyjść na dobre;)…

    Też staram się mieć wolne od komputera i całkowicie podzielam Pańskie zdanie. Dziękuję za bardzo pomocną, myślę – Czytelnikom, historię. Może Niektórzy trochę się zastanowią nad szybkimi zabiegami:)
    Oczywiście poświęcę temu więcej miejsca, gdyż niepokoi łatwość, z jaką kieruje się na operacje wówczas, gdy należy zacząć od zupełnie czego innego….
    Płuca – pokuszę się o potwierdzenie przypuszczeń zależności,ale też ujmę owo szerzej w jednym z następnych wpisów. Winowajcą byłyby więc i funkcjonowanie płuc i siedzenie przy biurku.
    Kora dębowa – oczywiście, jak najbardziej – jest świetna, pisałam o niej dawno, w kontekście płukanek przy niektórych dermatozach, ale w tym przypadku również TAK.
    I teraz: miał Pan mnóstwo szczęścia, że tak łagodnie skończył się zespół popunkcyjny. Jasne, może być, że widząc reakcję na znieczulenie, nie podjęto w ogóle żadnej – pracy, gdyż bano się ( i dobrze! ) o Pańskie życie.
    W Pańskim przypadku proszę nosić gdzieś przy sobie, przy dowodzie, informację o reakcji na to znieczulenie – nawet, gdyby Pan zapomniał, taka kartka może uratować. Ono w przypadku takiej pracy płuc nie powinno być stosowane.
    Oczywiście, że interesuje mnie nazwa leku – Chińczycy mają tego tyle, że zawsze może się znaleźć coś nowego, poza tym bardzo przydadzą się opinie o efektach medycyny chińskiej. Mogę tylko przypuszczać, że to było Zhu Bei Ding Chuan Wan, albo Qi Guan Yan Wan, albo Jian Min Yan Hou Pian, ale to tylko gdybanie:))), więc jak Pan gdzieś to wykopie, proszę skrobnąć.
    Odnośnie biegania … mam nadzieję, że pamięta Pan, by …jeżeli już – bo biegania w tym stanie ( przepraszam, ale nawet z odległości ośmielę się nie poprzeć takiego wysiłku kolana !)- to chodzi:) Pan po miękkim podłożu, nigdy na asfalcie, betonie etc.
    Wychodzi już młoda pokrzywa…nie będę się powtarzać:), ale ona świetnie oddziaływuje na stawy i mięśnie Wewnętrznie – sok, w sałatce. Proszę tylko sparzyć wrzątkiem, posiekać i z oliwą, cytryną lub śmietaną…albo jajkiem.
    No i imbir oraz curry – był sobie – nie wiem, czy jeszcze jest – w USA doktor Weil, zabawny showmen;), ale jednak całkiem rozsądny ( poza pewnymi tematami;))) lekarz – i On jakoś nie miał zahamowań, by zamiast farmaceutyków polecać na stawy Pacjentom curry i imbir:) . Do tego ( acz nie razem:)))- ananas, kasza gryczana. National Fibromyalgie Association obwieściło parę lat temu, że w przypadku wrażliwości, bólu mięśni ( różnego pochodzenia ) pacjentom pomagała rezygnacja z cukru na miesiąc. Miód … może być:) Zachęcałabym do spożycia cayenne, ale przy hemoroidach to byłoby lekkim nadużyciem.
    Ma Pan szybką przemianę materii – to się zdarza i z tym się żyje:))),nawet całkiem długo, z tego, co u Niektórych obserwuję. Mnie interesuje, czy tak było u Pana zawsze, czy dopiero od pewnego czasu ? Czy był Pan wychowywany może w nadzwyczajnie czystym, aż do przesady otoczeniu?
    Od alergii na kurz są np. homeopatyczne środki, ale pewnie Pana zaciekawi, że taka alergia czasami znika bez śladu wraz z poprawą funkcjonowania płuc, co mam nadzieję nastąpi. Odnośnie urazów sportowych – acz nie wszystkich -świetna jest ( co na pewno potwierdzą sportowcy niemieccy ) np. homeopatyczna Arnica montana w różnych postaciach – wylewy, złamania. Jeżeli nie homeopatia – to arnikę – maści, rozcieńczone nalewki tylko zewnętrznie w postaci okładów na ZAMKNIęTE urazy ( bez ran ).
    Domyślam się, że przy Pańskim uwielbieniu sportu mogę sobie pogadać;))), ale jednak prosiłabym wziąć pod uwagę, że sporty wyczynowe nie przyczyniają się specjalnie do długości życia – chyba, że mam złe statystyki;) Radość ruchu a zmuszanie serca do ogromnego wysiłku to dwie różne sprawy, w innym przypadku, skąd wzięłyby się u wyczynowców zwiotczałe mięśnie serca w wieku, w którym powinni myśleć o pełni życia? Sorry za ten dydaktyczny smrodek:)))), dobrze, że to piłka a nie bicie rekordów w biegach przełajowych, jednak ….;)
    Serdecznie pozdrawiam.

   • Witam
    Znalazłem nazwy chińskich specyfików:
    ZHISUNING PIAN (ZHI SU NING) – tabletki to je miałem na myśli.
    MUSK HEMORRHOIDS – maść (brałem wcześniej i pomogła mi, przestało swędzić i krwawić, niestety maść podrażniła mi skórę w sumie coś o tym piszą „Pacjenci o wrażliwej skórze i ze skłonnościami alergicznymi
    powinni zachować ostrożność przy stosowaniu leku”
    Stosowałem również PIYAN PING OINTMENT (999 – nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) bardzo dobrze łagodziła objawy, ale nie zauważyłem jakiś super efektów.

    Chodzi o sport, od czasu urazu w dużej mierze spasowałem, choć półmaraton przebiegłem w 2012 roku. Jak zaczęło mi kolano „wypadać” bez urazu po rekonstrukcji, zdecydowałem się na ostatnią próbę odbudowy sprawności kolana. Mój obecny ortopeda, polecam serdecznie za podejście do pacjenta i profesjonalizm, jako jedyny zauważył, że mam niestabilność rotacyjną, np. podczas wsiadania do samochodu kość wychodziła z panewki i musiałem delikatnie ustawiać nogę, aby weszła na swoje miejsce, bardzo nieprzyjemne uczucie i bolesne. Dodam jeszcze, że test „szuflady” kolano przechodziło bez zastrzeżeń. Przyczyną był zbyt pionowo zrobiony przeszczep. Zobaczymy czy moja przygoda o sprawność kolana zakończy się powodzeniem. Zasadniczo mój obecny ortopeda zalecił, abym zaczął powoli biegać plus oczywiście ćwiczenia w domu. Stwierdził również, że zamiast łykać tabletki w stylu 4flex czy glukozaminę lepiej raz w roku zrobić sobie zastrzyk w kolano z kwasu hialuronowego daje o wiele lepsze efekty.
    P.S. Nawiązując do ostatniego artykułu oraz jogurtów, kefirów, maślanek – hoduję grzybka tybetańskiego, nie wiem czy Pani o nim słyszała, z mleka UHT 3,2% w 24 godziny wychodzi smaczna kefiro-maślanka.
    Pozdrawiam serdecznie

   • Witam, Panie Krzysztofie, dziękuję, że odkopał Pan nazwy chińskich specyfików.
    Muszę się z siebie uśmiać, gdyż wymieniłam te związane z oczyszczaniem/leczeniem płuc, dróg oddechowych, sądząc, iż chiński spec zaczął po kolei ……. :))))) A Pan miał na myśli te od …drugiej strony:))).
    Ot, nieporozumienie 🙂 Musk hem. to specyfik z piżma jelenia… a wiadomo, co sądzę o mordowaniu zwierząt… ALE – niestety;), maść jest skuteczna, nawet w przetokach odbytu. Inna rzecz, że bardzo „aktywna” i faktycznie miał Pan okazję się o tym przekonać.
    Nie wpadłam na ideę:)), że do dostania w Polsce… Pewnie przez net ? Cóż, nigdy niczego nie kupiłam „przez internet”, więc proszę się nie dziwić, że o tym nie pomyślałam:) Dalej mamy Zhi Su Ning – na bazie medycyny ludowej, produkuje go fabryka farmacji …naturalnej ( w Chinach to ciągle jest możliwe:)) – a jakże, dobre, również przy żylakach podudzia . Uwaga: w czasie brania ZSN nie pić alkoholu, potraw smażonych ani ostrych !
    Następnie wymienia Pan Piyang Ping – osiągnięcie Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie, wyróżnioną Złotym Pucharem Min. Chin – maść stosowaną w zapaleniach skóry, nawet przy chronicznych egzemach . Dobre, ale nie wydaje mi się, by konieczne w Pańskim przypadku, to jak z atomówką na mrówkę;))))

    Co do kwasu hialuronowego … łańcuch cukrowych molekuł, występujący naturalnie w organizmie, tylko, że … Przemysłowo, poza pozyskiwanym z kogucich grzebieni ( uwaga na alergie !) … a kiedyś z oczu wołów … jest taki wytwarzany metodą biotech – ze …streptokoków.
    Tym samym uważam ten rodzaj za nie występujący w ciele całkiem naturalnie:)- bioTECH, to zawsze jednak i „tech”. I nic, że bakterie w żywej istocie są – wprowadzone z zewnątrz – to jednak nie TE same.
    Wiadomo, kwas hialur. ( wł. przemysłowo natriumhyaluronat ),stosowany i przy zmarszczkach i modelowaniu i chorych stawach …. obiecuje regenerację, ale tylko obiecuje. Efekty uboczne małe, ryzyko niewielkie, jednak jest : zapalenia, poza tym – to substancja rozkładająca się w krótkim czasie, skutki iniekcji ( 3 do 5, w odstępach tygodniowych ) były widoczne jedynie przy początkach artrozy – bo o takich zastosowaniach mówię.
    Studia obejmują jedynie obserwacje z jednej czwartej roku … więcej chyba nawet nie ma sensu;), bo przecież już go tam nie ma….ALE moja natura każe pamiętać o sposobie jego wytwarzania i nie byłabym taka pewna, czy nie zostawia w organizmie nieciekawych śladów.
    Są też kapsułki z kw.hial., ale mają dodatki …z owocu granatu np.:))). – który też jest świetny w terapii – i lepiej sobie tego całego granata zjeść, tym bardziej, że kapsułki się w żołądku przecież rozkładają :)))),co więc zostaje z „substancji czynnej” ?;))))……………….. Ot, reklama swoje, organizm – swoje.
    Stawiam na ćwiczenia – rozsądne i – i zioła, odżywianie, choć przyznaję, miał Pan z tym kolanem już co nieco technicznych nadszarpnięć, więc regeneracja potrwa. I olej lniany, ale i rybi – „smarujący” stawy od wewnątrz, a lniany dodatkowo leczący zapalenia .
    Jeżeli zna Pan dobrego ortopedę – nie mam nic przeciwko Jego wymienieniu, aczkolwiek proszę pamiętać, że to w pewien sposób ułatwia identyfikację Autora:) – proszę Go słuchać, gdyż faktycznie wygląda;) uczciwie i zna się na rzeczy ……..
    Reszta potem:), Panie Krzysztofie, chwilkę, gdyż komentarze uwidocznione to wierzchołeczek;) góry lodowej, zalegam np.z tematem alergii czy z wpisem o babskich sprawach;) dla Czytelniczek-a One nie wybaczą;) i będą monitować…. – następny jednak będzie prawdopodobnie kontynuacją o płucach, gdyż przyszedł na nie czas.
    Dziękuję więc i proszę o odrobinę cierpliwości … BARDZO dziękuję za zrozumienie, ale … czas pokaże, co nam się wydarzy:) Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: