Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

„Niedobór” żelaza, wapnia i… coś o plamce żółtej, czyli: żeby nie było niedomówień…

Posted by natural health consulting w dniu Marzec 10, 2013

Oszczędzę wstępów:), wiem, czekacie na NOWE:). Rozumiem.
Ale…. wiele z tego, o co pytacie, znajduje się …. w poprzednich odcinkach:)….
Tym razem zajmę się więc częścią rzeczy niedopowiedzianych, wymagających uzupełnienia i tak, jako pierwsza idzie na plan;) plamka żółta, czyli degeneracja -AMD….

Dobrymi wynikami w terapii AMD może się pochwalić szafran, konkretnie 20 mg dziennie.

Szafran, Crocus sativus nie jest „tylko przyprawą”, jego ekstrakt wykazuje całkiem wyraźne neuroprotektywne działanie. Proszę jednak zwrócić uwagę, czy kupują Państwo szafran, czy też jego … podróbki.

Ciekawostki znajdą też Państwo na w ww.ncbi.nlm.nih.gov. – Fasting plasma zeaxanthin response to Fructus barbarum – obiecująco o jagodach Lycium – chiń. Kei Tze – w ww.ncbi.nlm.nih.gov/Fasting plasma Zeaxanthin response to Fructus barbarum in a…../Cheng et al, 2005

Teraz trochę o suplementach, gdyż wydaje się, że Niektórzy mocno z nimi  przesadzają……

Na przykład wapń… Pochłaniają w tabletach i dziwią… „gdzie on jest”???

Pytania o przyjmowanie Vit. D w celu wzmożenia absorpcji wapnia…. Litości:)
Dolna granica obszaru „wapniowej” normy została podwyższona z 10 na 20 ng/ml. Z jakiej racji? Bo ja tu nijakiej nie widzę, poza ….. racją producentów specyfików z Ca. Proszę wejść na:
w ww.ncbi.nlm.nih.gov – The effect of Vit.D on Calcium absorption in older women.

Często poleca się Vit. D.( o jej postaciach z grubsza pisałam) z wapniem, chociaż …. NIE MA systematycznych studiów o Vit.D w relacji z absorpcją wapnia, wskazujących efektywne dawki. 

Jeżeli więc już Państwo wiedzą, że „na pewno” Wam wapnia brakuje, proszę go pozyskiwać w pierwszej kolejności z pożywienia (pisałam, gdzie go szukać i które formy są najlepiej przyswajalne), nie tabletek, a potem spokojnie iść na spacer w wiosennym słońcu. Będzie i zdrowo i oszczędnie:)  

Odnośnie żelaza – fakt, napisałam o nim za mało.
BARDZO ostrożnie z suplementacją Fe proszę ! Substancja pełniąca w organizmie ważne funkcje znajduje się tam również dlatego, że…. jesteśmy w stanie pobierać ją z pokarmu w ODPOWIEDNICH ilościach.

żelazo mamy w kompleksach z siarką, potrzebujemy go w łańcuchu oddechowym, jest i w tzw.niehemowych enzymach (bodaj hemerytryna…) Fe …postacie trójwartościowe, dwuwartościowe…..- to ostatnie – Fe(2+) – niestety, nie uniosę nawiasu wyżej, po „chemicznemu”;)))) – w mózgu może „wykazać się” neurodegeneratywnie, wręcz „pomagając” w powstaniu choroby Parkinsona….

Preparaty „żelazowe” zwykle są niespecjalnie tolerowane przez organizm – nie bez racji, to prawdziwe czołgi, ciało się broni!
Czy, łykając preparaty żelazowe zdajemy sobie sprawę, że sporo patogenów do rozwoju potrzebuje … żelaza?

Normalny poziom Fe = system immunologiczny może działać lepiej, ludzie z wysokim poziomem Fe niestety są narażeni na częstsze infekcje.

Czy miłośnicy żelaza słyszeli o transportowcach;) transferynach? To one chronią wolne Fe przed drobnoustrojami. W czasie infekcji spada poziom żelaza we krwi, to samo w ostatnich tygodniach ciąży: w pierwotny sposób organizm broni się przed zakażeniami w czasie porodu. Kiedy infekcje ustępują, poziom żelaza …wraca do normy, a wraca, bo …było zmagazynowane intracelularnie, w postaci ferrytyn ( mają 20% Fe)….

Domyślam się – może brzmieć dziwnie, ale ciało jest cudowną i mądrą istotą….Bywa, że mądrzejszą od swoich właścicieli 😉

Tzw.”niedobór żelaza” – diagnozowany ZBYT często i bezczelnie „leczony” suplementacją może w rzeczywistości ( gros przypadków!!!) oznaczać jakieś zapalenie w organizmie.

Z autentycznym niedoborem żelaza mamy do czynienia wtedy, gdy jest obniżona wartość ferrytyny w MOCZU – to oznacza, że organizm nie ma zapasów żelaza i dopiero wówczas możemy szukać jego przyczyn – jego, tj. niedoboru.

Jak lepiej przyswoić…. Może inaczej: co czyni żelazo nie – lub mało przyswajalnym? Mleko, zboża (! jednak…), kawa, herbata …. przy okazji – pamiętają Państwo, jak krytykowałam pszenicę i uparcie twierdziłam, iż jej ziarna NIE są najlepszym dla nas pokarmem? :))))))) Właśnie ukazała się w Polsce książka Pana Dra kardiologii, Williama Daviesa , „Dieta bez pszenicy…” – serdecznie polecam, ale….
proszę nie zwariować w drugą stronę;), wszelkie ekstremalizmy szkodzą:)))))))

Mleko – ale niemowlaki karmione „mlecznymi sztuczniakami” zamiast mleka matki, mogą mieć faktycznie niezły problem z żelazem i nie tylko…
Mechanizm jego (Fe) wchłaniania: po przyjęciu wchłanianie rośnie, potem zostaje przystopowane i …DOPASOWYWANE do dziennego zapotrzebowania, możemy się więc bardzo pomylić z oceną, „wchłaniamy, czy nie”.

Uwaga: branie Vit.C początkowo zwiększa wchłanianie Fe, ale potem trzeba byłoby zwiększać jej dawki monstrualnie, by utrzymać ten stan, co jest NIEBEZPIECZNE i NIE POLECAM, a organizm się broni, ponieważ żelazo też w nadmiarze jest dla organizmu groźne. Modele żelazowe dla ciężarnych są z lat siedemdziesiątych, kiedy rozkręcał się przemysł ersatzów…. Zanim więc sięgniemy po żelazo, zanim się dowiemy, czy to „zwykły brak”, „anemia”, etc. , nie łykajmy preparatów tylko dlatego, że „nam się wydaje”, proszę.

Zadbajmy też o dwunastnicę, śluzówkę żołądka ( siemię lniane, też ma zresztą żelazo), pomyślmy, czy biorąc suplement żelazowy, jesteśmy gotowi narazić m.in. wątrobę.

Gdzie jest Fe w formie w sam raz dla człowieka?

Suszona pietruszka – 97,8mg/100 g – oczywiście średnio. Suszone pokrzywa i mięta, tymianek – zielone też są świetne, podaję wartości suszu, które pamiętam.
Niezawodny syrop buraczkowy – z czerwonych buraków rzecz jasna, kakao, pestki dyni ….. Przecież to pożywienie, które znacie………

Zanim sięgniecie po produkty przemysłowe….. 1 gram żelaza u 2-letniego dziecka może spowodować ( i zapewne to zrobi) zatrucie, 3 gramy – uważa się za dawkę śmiertelną!

Zwracajcie uwagę, czy w mlekopodobnych napojach dla niemowląt (NIESTETY) znajduje się żelazo i trzy razy zastanówcie, czy Wasze dzieci potrzebują go w takiej formie…….

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: