Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Co z dzieciakami….Czyli prostowanie spirali.

Posted by natural health consulting w dniu Luty 14, 2013

Statystyka powoduje zaburzenie w relacjach między lekarzem a pacjentem, w relacjach intuicyjnych. Stanowczo neguje „wyczucie”, które przecież pozwala pojąć indywidualne, unikalne interakcje pomiędzy człowiekiem a chorobą…. Risueno d’Amador, Prof.Patologii, filozof …Wielki Zapomniany.

Pisząc, że ewentualne statystyki przytaczam jedynie po to, by nie pozbawiać tego rejonu żadnych możliwości poszukiwań, miałam nadzieję, że najważniejsze zostanie najważniejszym: samodzielna obserwacja. Jednak Niektórym wciąż… jakby nie mieli własnych oczu,  uszu…. myśli….serc…. zależy bardziej na statystykach. Można rzec: taka nowa religia;)…..

Rozejrzyjmy się najpierw więc bez liczb: dzieciaki łobuzują na potęgę, biją się nawzajem, nie szanują …. popełniają samobójstwa …znikają bez wieści. Każde środowisko jest pełne niedobrych historii o dzieciach ….. Grunt dla obrotu psychotropami powiększa areał…

O wynikach wpychania dzieciakom piguł, w tym np.ritalinu, pisałam, dawno… Dopiero co odważył się na to samo Der Spiegel, ale żeby nie było, że „….to po niemiecku, więc …”, przedrukowało „Forum” – z 28.01.2013, artykuł „Dziury w mózgu”.
W szklanym okienku pojawił się kolejny, propagandowy, medyczny serial, ale choćby i tylko dyskusji o bardzo ważnym …. o masowym właściwie zatruciu pokolenia lekami …. NIE MA.

„…..mogli zapoznać się z danymi, wedle których pacjenci leczeni neuroleptykami częściej od innych musieli wracać do szpitala z nawrotem choroby…..” /Der Spiegel, 21.01.13/.

Artykuł „Dziury w mózgu” jest przerażający… i dobrze. Tam też podano wiele źródeł, proszę się z nimi zapoznać, gł. z książką R.Whitakera „Anatomy of an epidemic”.  

Co …niestety…oczywiste, obserwacje bystrych ludzi wywołały w psychologiczno-psychiatrycznym światku wściekłość…. „Jak oni śmią robić jakieś swoje statystyki, kiedy my mamy swoje…”;) …- to nie z artykułu, to moja interpretacja sytuacji.

Teoretycznie wystarczyłoby, gdyby każdy rodzic …każdy bliski osoby przyjmującej dowolny neuroptyk, zadał sobie trud przyjrzenia się ….. Ale „ekspert przepisał, ekspert wie lepiej…”. No to niech „ekspert patrzy”.

Zanim Ktokolwiek z Państwa sięgnie kiedykolwiek po jakiś farmaceutyk … proszę, zapoznajcie się już nawet nie z tym, co parę lat temu pisałam, ale z wymienionym tekstem przetłumaczonym z niemieckiego w „Forum”, nr 4.

Jako deser podam coś, co mało zabawnie świadczy o wierze w statystyki i „badania”….

Z powszechnych obserwacji wiemy, że dzieci i młodzież z kompleksowymi obciążeniami psychicznymi reagują w sytuacjach stresowych wybitnie ostro, że cierpią pod wpływem
nadnormatywnej wrażliwości na stres.

W ramach tematyki neurostresowej wielokrotnie zbadano tzw.sytuacje kortyzolowe takich dzieci, publikacji starczy na lekturę roczną.

Cortyzol, pod wpływem licznych współczynników, jest syntetyzowany w korze nadnerczy, widzianej jako część tzw. osi stresowej HTPA, zwanej też:))))…. LHPA, HPA, HPAG :)) – chodzi o oś podwzgórze – przysadka – nadnercza:))) i posiadającej spektrum działania tak w normalnym metabolizmie, jak i w odniesieniu do reakcji stresowych. 

U zdrowych cortyzol produkuje się w 2. połowie nocy i rano jest gotowy do walki ze stresem (Cortisol Awakening Response, CAR) . W ciągu dnia jego wartość maleje, wieczorem mamy tylko ok. 10% porannej.

Cortyzol jest wielofunkcyjny, przypomnę: wpływa na system immunologiczny, metabolizm glukozy i kwasów tłuszczowych, na działanie Hippokampu i systemu limbicznego.

Jeszcze niedawno przyjmowano, że przy powracającym lub chronicznym stresie rozwija się HYPERcortysolism.

Dziś wiadomo, że w co najmniej 20- do 25% przypadków jest dokładnie … ODWROTNIE, czyli mamy wówczas do czynienia z HYPOcortykolizmem.

U dzieci z hypocortykolizmem można przyglądać się takim samym objawom, jakie występują u pacjentów określanych „burn out” – „wypaleni”.

Dzieci …stoją na początku rozwoju osobowości i nie są w stanie, przez powstałe na skutek (oględnie i czysto klinicznie biorąc) niedostatku hormonu stresy, rozwinąć adekwatnych mechanizmów kompensacyjnych – zachodzi więc ryzyko, że zaburzenia przybiorą formę chroniczną, np: twarda obrona przed wszelkimi zadaniami, które mogłyby prowadzić do rozczarowań, niepowodzeń …wycofanie, abnegacja, zniechęcenie.

Co wtedy….

Naturalnie:), po pierwsze: wychowanie, więc niezbędny ładunek uwagi i serca, które, jako siły połączone są w stanie uczynić wiele.

Ale jak żądać uwagi od rodziców, których wiecznie nie ma……

Odżywianie. Skrótem, gdyż pisałam o wpływie jedzenia pisałam:

u badanych dzieci najczęściej w deficycie były: cynk, selen, vitamina D, potas, magnez, ferrytyna. Muszę jednak podkreślić, iż związek ww.deficytu z hypocortykolizmem jest aktualnie na etapie hipotez:), możemy więc co najwyżej oprzeć się na roli mikro- i makroelementów jako faktorów w syntezie hormonu stresu.

Dodam: najnowsze badania Friederichsa i Biegera wskazują, że może istnieć związek między dziecięcymi zaburzeniami uwagi i obniżonymi wartościami cortyzolu i wit.D, a substytucja vit. D doprowadziła do podwyższenia w. cortyzolu, przy czym poziom vit.D, jak i kortyzolu wykazywały praktycznie linearną korelację.

Oczywiście badania wykorzystano ku chwale suplementów, o których, jak Państwo wiedzą,  mam bardzo trzeźwe:) zdanie.

Po co tyle gadania, żeby zakończyć „….wykorzystano dla podparcia suplementów…”?

A żeby przypomnieć, co zdaje się wylatuje z głowy biednym rodzicom pędzącym po recepty dla „niespokojnych” lub „za spokojnych” dzieci:

słońce

ruch

warzywa, kasze, owoce, oleje roślinne, ryby, pestki słonecznika (cynk)

JAK NAJMNIEJ MIęSA – przynajmniej tego wielkoprzemysłowego, przesiąkniętego wpływem antybiotyków, hormonów etc……

zainteresowania najrozmaitszymi hobby 

….dużo serca.

Zioła: dziurawcowa herbatka ( pamiętać o interakcjach dziurawca!), melisa, kozłek lekarski ….

-„dla tych, co wiele wzdychają”;) – majeranek, (Grecy, Rzymianie twierdzili, że wzmacnia i emocje i mózg),

-niezawodne przy depresji – olejek różany, lawendowy (ten ostatni b.dla dziewczynek, dla chłopców z umiarem, pisałam dlaczego), pomarańczowy, cytrynowy, werbenowy…., wreszcie …

INDYWIDUALNE podejście do każdego dziecka, bo każde ma swoją historię. W takim podejściu faktycznie, jak mawiał Dr d’Amador, niezbędna jest intuicja.

I koniecznie proszę sprawdzić, czy np.nerwowość młodego człowieka nie jest aby związana z …pasożytami. Czasami za skomplikowanym obrazem kryje się bardzo banalna przyczyna.

————-

badania znajdą Państwo m.in. w:

E.Friederichs, W.Bieger Die HPT-HVL-NNR-Immunachse, OM&Ernahrung, 2011, Nr 134,

Herpertz-Dahlmann, Resch, Schulte-Markwort, Warnke: Entwicklungspsychiatrie – Biopsychologische Grundlagen und die Entwicklung psychischer Stoerungen, 2.Auflage, 2007,  Stuttgart

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: