Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Co za dużo, to… grzybice. Cz.1. Grzyby są (prawie) wszędzie, ale…

Posted by natural health consulting w dniu Styczeń 10, 2013

Kiedy technika zostanie podporządkowana humanizmowi, służyć więc będzie wyłącznie dobru każdej ludzkiej istoty, liczba szkód cywilizacyjnych, a z nimi chorób cywilizacyjnych, nowotworów, białaczek, będzie się zmniejszać, aż może kiedyś, w jakimś… utopijnym „aurea aetas” ludzkości, zaniknie zupełnie, w czym zasadnicza rola przypadnie ekomedycynie i jej profilaktyce…. Pan Prof. Julian Aleksandrowicz

Rzeczywiście, do tej pory nie poświęciłam mykozom specjalnego miejsca, a mieliście rację, strony www polecają antybiotyki…. problem zaś – istnieje, jak istniał. Wystarczy popatrzeć na niektóre rączki czy w lecie – stopy….. Jakby mało, grzybice szaleją też w środku i to one bardzo perfidnie – nazywam owo „wytrawiają” organizm, czyli osłabiają go, wręcz do stanów niebezpiecznych … w tym miejscu nawiążę do (już wymienianych tu przy okazji cyklów o raku) poglądów Pana Dr Tullio Simoncini: tworzą doskonałe tło dla nowotworów… w niektórych przypadkach same mogą być jako rak postrzegane.

Nie wymienię wszystkich rodzajów grzybic, wybaczcie, znajdziecie je w podręcznikach medycznych, atlasach dermatologii, ale i chor.wewnętrznych – jest ich dużo, podział też nie za przejrzysty, bo albo według tzw.naukowej nazwy choroby ( np.aspergiloza, kandydoza) związanej z czynnikiem etiologicznym, co do którego rozpoznania przeważnie brak jest ….dobrych metod oraz wiedzy ( przy takiej liczbie grzybów to naprawdę duży obszar ), albo dzieli się je wedle pochodzenia infekcji na egzogenne, endogenne i pośrednie, albo … itd., we wszystkich zaś grupach są podgrupy….. 🙂
W grzybicach skóry badania mikroskopowe fragmentów chorobowo zmienionego naskórka nie zawsze, ale często pozwalają określić dokładnie, z czym mamy do czynienia, jeżeli chodzi o np.grzybice stóp – jest to tak typowy obraz, że błąd w diagnozie byłby żartem;)

W grzybicach głębokich z kolei, narządowych – bo i takie istnieją, np. płuc – rozpoznania bywają fałszywe częściej aniżeli można przypuszczać… Nie dziwota, gdyż objawy są podobne do wielu innych zaburzeń i każdy specjalista proponuje swoją teorię ;)….

 To nie dziwi, kiedy weźmiemy pod uwagę, że jedną z przyczyn mykoz są antybiotyki (tzn.ich łykanie), źle leczone zęby (wypełnienia amalgamatowe), sterydy …. No i jak tu Pacjentowi powiedzieć:”Panie, zapisałem Panu antybiotyki, brał je Pan, ale teraz ma Pan po nich grzybicę, więc…. przepiszę następne……” ? 😉 Przepraszam za uśmieszek, ale tak mogłaby wyglądać szczera rozmowa ……..

Niesprawiedliwym byłoby jednak pominięcie w etiologii grzybic:
-stresu
-elektrosmogu (może i „śmieszne”, ale …..)
-niedożywienia (wprost: chodzi o jedzenie śmieci, czyli wypranych z wszelkich wartości produktów, gotowania w „beleczym” m.in. teflonowych garach, przyrządzania potraw w mikrofalówkach, na płytach indukcyjnych …. o, jakże popularne, jakże chętnie kupowane, bo „sąsiad jeszcze takich nie ma”, albo „sąsiad już ma…..” …itd.)
-korzystania poza domem ze wspólnych rzeczy, np.:ręczników (proszę nie mówcie, że TO robicie…), butów, odzieży….
Butom poświęcę więcej miejsca:) Bo przestrzega się, owszem, żeby na basen brać klapki,  ale…… Abstrahując od jakości wody w basenach publicznych …..
PLASTIKOWE, GUMOWE KLAPKI możecie sobie wy….. rzucić. Chyba, że lubicie …. mało spożywcze grzyby;) Spodziewam się, zaraz Ktoś powie „zwariowała”, ale …. postarajcie się o klapki drewniane, umyjecie i wysuszycie je w domu, stopy będą wdzięczne.  
Drewniaki? :)))))
TAK, też. To bardzo, bardzo „zdrowe buty”, nie na darmo Szwedzi je kochają, nie na darmo w dobrych szpitalach personel chodzi w drewniakach, nie – jak często u nas w gumowych „ogrodniczkach” . Jeszcze raz przeproszę, ale widząc lekarza w gumowych papuciach-ogrodniczkach ciężko mi będzie  uwierzyć, że jego wiedza pomoże …
korzystnie :)))) – w czymkolwiek.

UWAGA: chodzenie w drewniakach wymaga zręczności i dla początkujących ćwiczeń, ponieważ but, szczególnie, kiedy stopa mała, wąska, lubi uciekać do przodu :))))), skutkiem czego boleśnie nadziewamy się piętą na twardą krawędź, ale poza tym to świetne obuwie.

Co z „wkładkami antybakteryjnymi „, „dezodoryzującymi” ? NIE. Poza ewnetualnie węglowymi – też nie jest dobrze nosić je codziennie – od przykrej chemii tam się roi, proszę więc wybierać: ćwiczenia na drewniakach;) albo stopa – nasz skarb – w terrorze chemikaliów i….co za tym idzie,  grzybic.  

„Klapki korkowe”? Ok, byle nie dopuścić do przewilgocenia i …. wiadomo:)

A że przy stopach … Jak najczęściej wystawiajmy je na słońce! To wspaniały dezodorant, lek i antidotum na wszelkie grzybice …… A potem w trawę, boso ………. na śnieg też, a jakże, tylko pod warunkiem, że lubimy i znosimy zzzzzzzzzimno 😉

Jak leczy się mykozy….. ? Oficjalnie: 
farmaceutykami ad usum intern. i ad usum extern., to znaczy…. stosując gł. polieny (np. natamycyna – antybiotyk, znajdą go też Państwo w roli konserwanta, bodaj E- 235 ) i azole (np. clotrimazolum,  proszę sobie poczytać w necie lub podręcznikach farmac. ), antymetabolity – których to sama nazwa powinna wzbudzić potrzebę zapoznania się z ich działaniem, a z czym się Państwo pewnie zgodzą, odnajdując wiadomości na ich temat.

Cóż one więc robią, te polieny, azole i anty…. ? „Poprawiają skuteczność zwalczania grzybicy” :)))))))))))))))))))))))))))))) Czyż nie cudowne stwierdzenie ?

A cudowne, bo sama skuteczność …….pssst …..

Pora na symptomy. Najłatwiej rozpoznać grzybice skórne, ALE skórna jest w pojęciu medycyny holistycznej tylko wyrazem procesów wewnętrznych (słusznie, m.in. osłabienie organizmu ), przejdę więc do wewnętrznych, tu mamy zaś:

-biegunkę (ALE mogą być i zaparcia, szczególnie w grzybicy jelitowej)
-popularnie zw. zgaga
-problem z trawieniem niektórych pokarmów
-niewyjaśnione bóle w okolicach brzucha …. To podstawowe. Tyle, że mogą sugerować również zaburzenia inne – p.problemy z diagnozą.

Co moglibyśmy zrobić z takim fantem, nie mając antybiotyków i całego przemysłu chemicznego pod ręką…..? My….. nie wiem:))), ale obiło się o uszy;), że np. w leczeniu – nie „zwalczaniu” – leczeniu gł. kandydozy – wspaniale sprawdzają się owoce granatu. Gdy weźmiemy pod uwagę, że do objawów infekcji Candida należą: chroniczne zmęczenie, problemy z trawieniem, zakażenie stref intymnych, czy …. sięgniemy jeszcze po antybiotyk, aby …. Aby co: aby …. może usunąć chroniczne zmęczenie ??? Problemy z trawieniem??? ANTYBIOTYKIEM ???

Pozwolić, by wybił w pień również bakterie przyjazne i sprawił przewygodne tło dla wszelkich mutacji, jak i następnych grzybów ?

Grzyby, o których myślimy omawiając mykozy, znajdują się NORMALNIE, w organizmie, w pewnej równowadze, ale z powodów wymienionych wcześniej jako przyczyny grzybic przepędzają dobrych mieszkańców jelita, takie zakłócenia flory nazywamy dysbiozą – ona jest podłożem do eskalacji grzybowej obecności.

Nie zapominajmy, że rozwijają się one najlepiej w środowisku kwaśnym lub chorym – co może być jednoznacznym. Co zakwasza organizm? Pisałam, m.in. „śmieciowe jedzenie”, do którego obficie należą przemysłowe słodycze, „zupki z proszków”……..

Może więc najprościej byłoby zacząć się odżywiać, nie tylko jeść ?

Co do równowagi kwasowo-zasadowej jednak proszę nie wpadać w przesadę i zauważać (podkreślałam) różnice w kwasowości poszczególnych elementów (?:) ) organizmu
 oraz ostrożne podchodzenie do prób „całkowitej zmiany równowagi…” . Co za dużo ….. Tam nie ma harmonii. 

Dlatego zaczęłam od pysznych, soczystych granatów. 

Równocześnie proszę docenić w pierwszym rzędzie:
-czosnek (allicyna)
-kurkumę
-cynamon
-seler łodygowy
-olej kokosowy
-chrzan
-cayenne – nawet w USDA cayenne został uznany antymykotykiem, dzięki substancji, o której pisałam – CAY – 1, w testach eliminującej Candida alb. w 93% !
-migdały – w ich przypadku: aktywizacja systemu immunologicznego

A co…. szepną Niektórzy ….. słyszę, że sportowcy:))), co z grzybicą stóp? Powiem brutalnie: nie chodzić w plastikowych ani gumowych butach, a jeżeli koniecznie, to wkładki skórzane, korkowe, kokosowe, lniane, wełniane ……. A…. jeżeli „stało się”? Kąpiel nóg w roztworze czosnku lub – no dobrze, mniej okrutnie :))) -z paroma kroplami olejku herbacianego . UWAGA – przypominam, że olejku herbacianego nie należy przyjmować wewnętrznie, w żadnych ilościach !!!

Jeszcze … czym wspomóc storpedowaną antybiotykami florę bakteryjną? Starzy Szwajcarzy tylko by się uśmiechnęli i podali …. Dobrą, wiejską maślankę, serwatkę, zsiadłe mleko. Rzecz jasna nie od krów karmionych paszą z hormonami i….
antybiotykami . Taką serwatką można przegonić NAWET grzybicę płuc….Ale płuca zostaną 🙂
…………….Uff,  teraz  wierzycie, że życzenia się spełniają ? Nawet, jeżeli w części :))))Optymizmu …..

P.S. I ja lubię Staryale :))))

—————

Do poczytania:  
„Systemische Pilzinfektionen -Aktuelle Aspekte zur Prophylaxe und Therapie”, C.Lass-Floerl, Uni-Med Verlag, 2009

Reklamy

Komentarze 4 to “Co za dużo, to… grzybice. Cz.1. Grzyby są (prawie) wszędzie, ale…”

 1. kalandrafel said

  Bardzo dziekuję! Uśmiałam się setnie z tego „lepszego” pęcherzyka 🙂
  Zatem, przystępujemy delikatnie do pracy. I czekam niecierpliwie na grubszy wpis w tym temacie.
  Pozdrawiam serdecznie!

 2. kalandrafel said

  Uwielbiam Pani wpisy, są takie pouczające i zupełnie w zgodzie z tym, co mi od zawsze podpowiada moja intuicja. Czy mogłabym poprosic o wpis (albo link, jesli juz taki jest) o kamicy żółciowej i jak z nią skutecznie się uporać bez „pomocy” lekarzy? Pan od USG powiedział mężowi, ze takie pęcherzyki jak on ma, to sie usuwa. Mąż protestuje. Jesteśmy weganami od dwoch lat, bardzo dużo się dokształcam i czytałam o metodzie Tombaka, Huldy Clark…co Pani o nich sądzi? Skalpel odpada, to pewne. pozdrawiam i z góry dziekuję! Kamila

  • Witam serdecznie Stałą Czytelniczkę:) … Intuicja – o właśnie! I bardzo dziękuję za zwrócenie na nią uwagi – być może zaświta ona:) Gościom, którzy intuicję za nic mają ….. Propozycja przyjęta:), wprawdzie wspominałam o kamieniach żółciowych…o owijaniach, ziołach, ale rzeczywiście, wpisu głównego „na temat” nie było. Nie dziwi, że Mąż zaprotestował:) Ale dobrze, że wie, iż takie „znaleziska” posiada oraz – mam nadzieję, jakiej mniej więcej wielkości. Ponieważ, usuwając je naturalnie ( a operacyjnie trzeba oczywiście uważać BARDZIEJ), na przykład te duże – trzeba być więcej niż ostrożnym, bo mogą sobie wędrować z pęcherzyka do przewodu i …nieco go przyblokować, stąd: delikatność to podstawa, gdyż ból może się okazać „wściekły” no i taka blokada jest po prostu niebezpieczna. Zanim jednak przyrządzę wpis solidniejszy, powiem Państwu tylko, że znane są historie łagodnego usuwania kamieni żółciowych oliwą z cytryną, w ilości 3 łyżki stołowe dziennie, przy czym – co b. ważne, należy zaczynać od małej łyżeczki do herbaty oliwy-tej gorzkiej, zimno tłoczonej, rano i wieczorem, przed posiłkami pół godziny: łyżeczka oliwy z 3kroplami cytryny, wolno przełknięta. Obserwować reakcje organizmu! Ale przede wszystkim musi być zmieniona dieta: żadnego cukru, białej mąki, wieprzowiny, wędlin, kapusty brukselki… – na czas kuracji. U Niektórych to dwa tygodnie, u Innych miesiąc do – trzech…CZASAMI kamień jest tak duży, że nie da się go przesunąć naturalnie, ALE to bardzo, bardzo rzadkie przypadki i wtedy oczywiście pozostaje operacja.Pozdrawiam do niedługo 🙂
   P.S.Słysząc o usunięciu „TAKICH” pęcherzyków proszę zapytać proponującego, czy ma w ofercie lepsze;)))), ewentualnie czy byłby łaskaw oddać własny;)))

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: