Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Toksycznych zabawek ciąg dalszy : ftalany .

Posted by natural health consulting w dniu Wrzesień 30, 2012

Najlepszym sposobem na wroga jest dojrzeć , że on nie istnieje . (hinduskie)

Ale to nie na nasz teren 🙂 , o nie … Dobre rady są świetne , jednak pominięcie wroga ( który jednocześnie jest poniekąd przyjacielem , ponieważ dzięki Niemu dowiemy się , czego …. NIE wiemy o sobie ) może się skończyć kiepsko – szczególnie , kiedy Ten umie zakręcić się tak intensywnie , że wpadniemy w Jego poletko i podążymy za złością , ona zaś nigdy nikomu nie przyniosła jeszcze właściwego rozwiązania …. No cóż , czasem poniesie , nie każdy rodzi się Chrystusem  😉

Ale to było o wrogach rodzaju własnego – ludzkiego . Wrogowie , o których poniżej , są wprawdzie przez rodzaj ludzki troskliwie „dla dobra” … ludzi 😉 produkowani i  nawet znajdują nabywców , ale w przestrzeni codziennej faktycznie … „nieobecni” . Jakby nieobecni : nie mówi się o nich , zwykle nie widzi , rzadko wyczuwa …bywa , że czerpie ochoczo garściami .

Naturalnie , nie jesteśmy w stanie ustrzec się wszystkich trucizn ( a i po co ;))) , ale spróbujmy podążyć za listą substancji niepotrzebnych ( zaraz Ktoś powie „zależy komu” 🙂 , więc ok… ) i wręcz szkodliwych – spróbujmy ocenić , ile z nich moglibyśmy wyeliminować i czy w ogóle jesteśmy skłonni z którychś  … zrezygnować . O teflonie pisałam kilkukrotnie , może czas na ftalany .

Teoretycznie wiele substancji , o których toksyczności poczyniono kilka studiów , lecz oczywiście „nie aż tyle , by udowodnić , że są zagrożeniem ” , zostało skreślonych z listy używanych w EU lub wciągniętych na listę do skreślenia .

Teoretycznie nie powinno być ich w handlu lub powinniśmy je widzieć na opakowaniach , wymienione w składzie , ale to czasami – bo nie zawsze – teoria . Niektóre toksyczności wycofano w USA , zostawiono w EU , inne – odwrotnie . Dlaczego ? Bóg raczy wiedzieć , widocznie w USA truje co innego niż w EU 😉 A poważnie : jeżeli sami nie zainteresujemy się , czym jesteśmy otaczani , marne szanse na wyjście z klatki zwanej „jest , jak jest i lepiej nie będzie ” .

Panie i lakier do paznokci … Abstrahując od faktu , że paznokcie są jednym z podstawowych obiektów diagnozy np. w TCM  , a nic nie stoi na przeszkodzie , by były oglądane przez medyków w każdym kraju , powlekanie ich syntetyczną masą może -i często prowadzi do zmian – tak na nich samych , jak w całym ciele .

Paznokieć – jak cała skóra – musi oddychać , ale malując pazurki , uniemożliwiamy mu to . W dodatku narażamy się na przenikanie toksycznych substancji do organizmu , nie ułatwiając mu bynajmniej utrzymania nas w zdrowiu .

Proszę się łaskawie obejrzeć 🙂 Poobserwować procesy zachodzące w ciele , te codzienne . Paznokcie , podobnie jak inne peryferyczne fragmenty ciała ,
służą też eliminacji nadmiarów spożywczych – przede wszystkim białek , tłuszczów , minerałów . Wzrost paznokcia przekazuje nam o odżywianiu mnóstwo informacji . Oglądając pazurki 🙂 możemy ocenić kondycję tak psychiczną , jak i fizyczną ich właściciela/ki – w okresie ich wzrastania/ aktualnie . Ich zabarwienie , kształt , grubość , plamki , wgłębienia , „półksiężyce ” u nasady – to wszystko maluje obraz naszego zdrowia . Pewnie mi się oberwie od Osób zajmujących się kosmetyką dłoni , ale jeżeli w jakikolwiek sposób wpłynie to na zwiększenie uwagi poświęconej delikatnej , a rozsądnej pielęgnacji  i zmusi  do zastanowienia nad ładowaniem w klienta śmieci , których przecież same nie wyjmą 😉 …. napiszę ponownie 🙂

Czy jest mi wiadomo , że klientki domagają się wręcz „ślicznych lakierów” ,  tipsów (fuj !) , czyli ordynarnych naklejek uniemożliwiających paznokciom oddychanie i wmontowywania w płytkę różności ? Wiadomo . Dlatego nie polecam przekonywania , skądże – wyłącznie rozmowę 🙂

Paniom zainteresowanym proponuję krótki test : proszę nałożyć lakier i … poczuć , czy wszystko jest ok . Czy dobrze się Panie z zaklejonymi płytkami czują .
Brak różnicy ? Wręcz świetnie ? To proszę teraz zmyć , umyć porządnie ręce i spróbować odczuć jeszcze raz . Czy jest jakaś różnica w czułości dłoni ?

Jeżeli nie – cóż , nie chciałabym być złośliwą , ale zapewne będą to Panie robiły tak długo , aż jednak różnicę poczują ….

Proszę zrozumieć , że nie chodzi mi o szykanowanie polakierowanych paznokci – od czasu do czasu można sobie pozwolić na wariacje 😉 wyglądu – ale o stałe niszczenie dokumentu i zarazem instrumentu naszego zdrowia .

ww ww.focus. de napisał :” Gesundheitsgefahr in Wurst und Kaese „, 25.09.12 ( niebezpieczeństwo zdrowotne w kiełbasie i serze ) , a tam o zmiękczaczach  znajdujących się m.in. w plastikowych opakowaniach przemysłu spożywczego .

Ile trzeba od lakieru do sera i kiełbasy ? 🙂

 W roli „weichmacher” ( zmiękczacz ) wystąpiły ftalany ( niem. Phthalate )- estry- i sole kwasu ftalowego . Jest ich wystarczająco ( podobnie , jak innych związków stosowanych w Wielkiej Chemii ) , by zawróciły w głowie nawet fachowcom 🙂 , więc początkowo proponuję skupić się na paru , np. na DEHP ( di-2-etylohexylu ) i DBP ( ftalan dibutylu)  … Z którymi też niełatwo , gdyż , jak podaje – uwaga – wreszcie coś dla Tropicieli polegających na Jedynie Słusznej 😉 Wiki : „Pomimo lub właśnie dlatego , że ich właściwości są BARDZO podobne , często w literaturze fachowej występuje problem z nazewnictwem lub wręcz pomyłki ” – niemiecka „wiki” , czyli wiki.de , hasło :Phthalate , rozdział „Liste der Phthalate „. Polska wiki nie raczyła tego napisać – zapewne dlatego , że literatura fachowa w wykonaniu polskim nigdy się nie myli 🙂

Ftalany więc … W artykule wspomina się o dziennikarskim dochodzeniu , o tym , że mimo zakazu stosowania , DEHP ( ftalan di-2-etylhexyl ) jednak go w produktach wykryto , chociaż ” nie w ilościach powyżej normy” ; ))))) , oraz …. że „potrzeba jeszcze wielu zwierząt doświadczalnych , by uzyskać dowody na szkodliwość …” .

Jasne . Zwierząt …. Autorzy chyba troszeczkę zapomnieli , że badania nad działaniem ftalanów były przynajmniej od 1998 roku i są nadal , że np .znane były wyniki studiów Pani Profesor Shanny H.Swan /Uni of Rochester  /Med.Center for Reprod. Epidemiology :w ww.children.webmd.com – Phthalates affect way Young Boys Play , Nov.16.2009 , następnie : w ww.ncbi .nlm.nih.gov – Boys with High Phthalates Exposure in Womb show Less Masculine Play .

Zauważono więc – jak najbardziej specjalistycznie 🙂 – że ftalany wpływają na płód u kobiet w ciąży , męską płodność ( co z żeńską – nie mamy badań 🙂 , że mogą przyczyniać się do cukrzycy , astmy , zawałów , uszkodzenia nerek , hypospadias ( spodziectwo ) …. Badając koncentrację np. MEHHP ( metabolitu ftalanów ) zaobserwowano , że męskie potomstwo kobiet narażonych na ekspozycję (poddanie się działaniu ) ftalanów wykazuje … może nie nazwałabym tego od razu feminizacją , ale zwiększenie cech uważanych za typowo kobiece , co pozwala przychylić się do opinii , że ftalany wpływają na poziom testosteronu .

Gdzie są ? W popularnym PCV , pol.polichlorek winylu  ( uwaga , w niem . PVC -polyvinyl chloride , co wydaje się nieco porządniejszym przydomkiem 🙂 , ale nie będę się upierać ,bo nie jestem od nazewnictwa :))) ) , więc różne folie , zabawki ,
buty , pokrycia …

Powoli próbuje się wycofać je ( ftalany ) ze sprzętu medycznego , ale ciągle tkwią w samochodowych wnętrzach , lakierach ,  perfumach ,  jogurtowych (np.) kubkach  , butelkach   ….Nie brak ich w … insektycydach .

W zestawieniu z powyższym  staje się jasne , że od ftalanów uciec trudno . Ale wiedzieć , gdzie są … chyba lepiej niż nie wiedzieć ?

——–

Przypominam o linku w ww.pollutioninpeople.org – treściwym , a pozbawionym pułapek nazewniczych 🙂

uzupełnienie na : w ww.allum.de „Weichmacher auf Phthalatbasis” ,
w ww.specialchem4polymers.com
w ww.umweltdaten.de/ , Februar 2007 , Phthalate – Die nutzlichen Weichmacher mit den unerwunschten Eigenschaften

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: