Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

(Nie)nagły przypadek ,czyli : zespół cieśni nadgarstka .

Posted by natural health consulting w dniu Wrzesień 25, 2012

Przeważnie nie zdążam dojść do chirurgii 😉 , ale tak się ostatnio złożyło , że z nieomal czułością pomyślałam o cięciach :)))) , temat zaś – delikatny – pojawił się jak na zawołanie .

Bo Syndroma isthmi canalis carpi = Medianuskompressionssyndrom = KTS (karpaltunnelsyndrom – niem.) = CTS = …… syndrom kompresji Nervus medianus = … syndrom 😉 cieśni nadg ….. jest niestety wciąż dolegliwością często przeznaczaną „pod nóż” , jakkolwiek operacje …. bywa , że nazywane tylko „zabiegami ” 😉 – ani otwarte , ani endoskopowe ( w dodatku te drugie z większym ryzykiem komplikacji ) przeważnie nie przynoszą efektów , które by można nazwać „wyleczeniem ” , podobnie , jak traktowanie pacjenta z CTS witaminkami z pudełka czy np . antyreumatykami .

Zresztą … jakby Ktoś się upierał , że farmaceutyki są przy tym musem , to Uni Stanford przeprowadziło ankietę , z której wynikało : leki nie mogły usunąć bólu .

 Cóż to za syndrom ? W stawie mamy rodzaj tunelu , przez tunel przechodzi  rzeczony Nervus medianus wraz ze ścięgnami , aż na skutek jakichś czynników ( może być , że powód jest konstytucjonalny ) ów kanał ulegnie zwężeniu i nerw , stopniowo coraz mniej odżywiany – poddany naciskowi – uszkadza się . 

Efekt : obrzęki , zwyrodnienia okolicy nadgarstka , o objawach Tinela i Hoffmana , podobnie jak Phalena , poczytać sobie Państwo mogą w literaturze medycznej , np.Brown & Neumann , „Sekrety ortopedii ” , Urban/Part.  2006. 
Ważne : przedmioty wypadają z ręki , nie można zacisnąć jej w pięść , palce sztywnieją , można odczuć „mrówki”,  bóle przybierają po podniesieniu kończyny , słabną przy opuszczeniu , najpierw dają się we znaki przede wszystkim nocą , kiedy pozwolimy dołączyć do nich bólom dziennym , zwykle szukamy ZBYT pilnego rozwiązania i … sami sobie jesteśmy winni .

Kogo boli ? Może najpierw , dlaczego . Poza wymienionymi przyczynami tkwiącymi w konstytucji człowieka , źródłami mogą się okazać :

-praca 🙂

-cukrzyca

-ciąża

-rozmaitego rodzjau procesy bliznowacenia w danym rejonie

-amyloidoza

-akromegalia

-infekcje rejonu nadg.,

-zapalenie ścięgien

-alkohol

-uszkodzenia nerek , czasem obserwuje się u dializowanych

-niedoczynność tarczycy

-artretyzm ( p.wcześniejsze wpisy )

Z powodów … które same mają powody (niektóre opisywałam) CTS to by było z grubsza na tyle . Myślę , że wystarczy ,  by uświadomić , co mogą sygnalizować takie właśnie „niewinne ” syndromy . Podkreślam – mogą , nie muszą .

Na początku wymieniłam pracę : komputerowcy , mechanicy samochodowi ,
dentyści , muzycy … – przesilający ręce są wedle oficjalnej medycyny na KTS narażeni szczególnie …. I nie odrzucałabym tego poglądu , jednak muszę powiadomić o studiach tej samej medycyny z 2007 , opublikowanych w British Medical Journal , a prowadzonych na ok. 4.i pół tysiącu bliźniąt : według nich skłonność do KTS może być kwestią genetyczną , a robotnicy budowlani , sekretarki , mechanicy i in . nie doświadczają go częściej aniżeli osoby używające rączek jedynie do dłubania w nosie 😉 … pardon , aniżeli osoby nie wykonujące zawodów narażających ręce na przeciążenie .

Nie odnotowałam jednak innych spostrzeżeń pozwalających owo potwierdzić . Jednak sama , mimo niezłej gimnastyki dłoni nie przeżyłam jeszcze napadu KTS . Fakt , używam sporo curry i in. przypraw (p.tekst niżej )

Co , jeżeli otwieranie i przecinanie nie napawie 😉 nas zachwytem ? Przy okazji – proszę nie przeoczyć jednej z możliwości zainicjowania KTS – tworzenie blizn – po operacji są blizny , więc proszę nie oczekiwać , że proces gojenia , bliznowacenia zmniejszy dolegliwości . Co więc ?

Dobrze , kiedy usłyszą Państwo „neuromobilizacja ” – zostaną Państwo wówczas zapewne skierowani do rehabilitanta  i … zmuszeni do pracy nad własnym ciałem 🙂 Możliwe , że wśród metod zaproponuje się Państwu jogę . Neuromobilizacja to dobry wybór . Przy lekkiej postaci KTS można zregenerować łapkę w 3, 4 miesiące .

Jeżeli nikt nie skieruje do terapeuty – może pofatygować się do ośrodków rehabilitacji i  zorientować w możliwościach samemu ?

Następnie :

– otyli mogliby nieco schudnąć – utrata paru kilo zmniejszy nacisk na nerw pośrodkowy ,

-i chudzi i grubi i średni 😉 – ogólnie biorąc ( więc nie – indywidualnie !) powinni zwrócić uwagę na bazylię ( okazja do pysznego pesto ) – łagodzi bóle , herbatkę rumiankową , oregano , rozmaryn ,
-curry , czyli kurkumę – znaną również z właściwości przeciwbólowych , świetną alternatywę do przepisywanych , syntetycznych inhibitorów COX- 2 ,
-Chili – o kapsaicynie było 🙂 … zewnętrznie , w postaci maści -stopień koncentracji chili proszę rozważyć indywidualnie , zależnie od wrażliwości …
-siemię lniane , olej lniany wewnętrznie ,
-avocado – wewn.,

Z ziół intensywnie działających sama piłabym jeszcze korę wierzby z miodem ( maks . do 2 filiżanek słabego naparu ( 1-2 łyżeczki do herbaty – świeżej kory dziennie ) , ale tak często zdarzają się osoby z nietolerancją różnych substancji , w tym salicylanów ( w żadnym przypadku nie można stosować wierzby np. przy zespole Rey’a ! ) , że każdy musi solidnie rozważyć stosowanie ziół  o wyrazistym działaniu i , nie dysponując odpowiednią wiedzą , poinformować się solidnie u adekwatnych osób .

-bezwględnie unikać tzw.”słodzików” , np. aspar*amu ( ktoś jeszcze TYM słodzi ? )  

Nienapinaniasię 😉  życzę .

—————

O KTS teoretyczno-technicznie , ale nie tylko , na stronie :
ww w.awmf.org -Leitlinien – Detailansicht , Karpaltunnelsyndrom , Diagnostik und Theorie ( niem.)

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: