Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Kardiologia naturalnie.cz.18. Serdeczny uśmiech serdecznika :)

Posted by natural health consulting w dniu Luty 14, 2012

Zanim FDA , WHO i cała ta nienasycona reszta 😉 zabroni nam decydować samodzielnie choćby o picu naparu z rumianku , śpieszę z opowiadaniem o serdeczniku – Leonurus cardiaca – jak bezpośrednio wskazuje drugi człon nazwy , posiadającego dobroczynne właściwości dla serca , jak wskazuje człon pierwszy – od leo – lew … wszak Lew to znak Słońca , w medycynach – indyjskiej zaś  , czy chińskiej – serce to Słońce ciała , a o czym nieraz wspominałam w odcinkach poprzednich .

Z serdecznikiem sprawa już się nieco skomplikowała , ponieważ … opatentowano wyciąg z niego , a nawet … zastosowanie w zaburzeniach koronarnych !
I globalne władze „zdrowotne” przyklepały to : przyklepały patent na wyciąg i użycie – absurd kompletny!- dostępnej i stosowanej kiedyś powszechnie rośliny .

A zrobiły to , ponieważ zainteresowanie badaczy serdecznikiem wzrosło . A wzrosło , ponieważ coraz więcej jest lekarzy , zielarzy i świadomych medycznie pacjentów potrafiących sobie pomóc i nawet oświecić medyka nieoświeconego 😉  No i jak w takiej sytuacji pozwolić na swobodę korzystania z rzeczy doskonałych ( bo zioła są doskonałościami , tylko my , ludzie stosujemy je czasem w sposób od doskonałości daleki ) ? Takie cudo musi być drogie i basta .

W latach 60-tych odświeżyli wiedzę o serdeczniku Chińczycy mieszkający w Europie , ale wówczas zachodni lekarze nie przejmowali się – ludzie zafascynowani byli „zdobyczami” cywilizacji …. To się zmieniło . Całkiem spore badania nad serdecznikiem przeprowadzili profesorowie : Pan Prof. S.Dhein z Lipskiego Centrum Chirurgii Serca i Pan Profesor farmakologii H.W.Rauwald /Uniwersytet Lipsk.

Pan Profesor Dhein wydaje się być roślinką oczarowany :

„Wiemy , że składniki Leonurus cardiaca poprawiają zaopatrzenie serca w krew ,
(…) poza tym on działa , jak antagonista wapnia (obniża ciśnienie ), spowalnia bicie serca , (…)  on odciąża mięsień sercowy …… ! ”

Serdecznik w medycynie ludowej ( w angielskiej nie bez powodu zwany Motherwort ), w polskiej – stosowany był przy tzw. „niepokoju serca” , kłuciach ,
dolegliwościach klimakterium – z powodzeniem i bez recepty . Oczywiście , ważne : osoby z bradykardią , niskim ciśnieniem , za wysokim poziomem potasu muszą szczegółowo upewnić się co do zasadności użycia zioła – jak , wg powszechnych reguł , wszyscy pozostali 🙂 , tylko  … Gdzież oni mają się upewniać ? Komu ostatnio lekarz zalecił napar z serdecznika ? Wyciąg chociaż ? A komu , zamiast , zapisał szereg piguł z efektami ubocznymi mogącymi powalić słonia ?

Stare receptury podają napar z jednej do maksymalnie dwóch łyżeczek  serdecznika na szklankę wody – parzenie 10 minut , picie 2 do trzech razy dziennie , 2 do trzech tygodni – to przykład , nie zalecenie . Przykład , który nie różni się wiele od receptur chińskich – tam jedynie zwraca się jeszcze uwagę na sposób mieszania , fazę Księżyca , indywidualizuje dawki – co podkreśla wysoką , holistyczną jakość TCM .

Serdecznik jest bardzo wdzięczną roślinką , możemy zahodować ją sobie w ogrodzie – mrozoodporna , korzystać ze świeżej . Możemy …. JESZCZE . Piszę o tym , choć śnieg za oknem , ponieważ niedługo , kiedy Słońce ogrzeje Ziemię na tyle , że znów rzucimy się na nią z łopatą 😉 Niektórzy będą się głowić :” Co posiać” ???

Posiejcie zioła i kochajcie je . O nasiona troszczcie się już , bo nie wiadomo , które będą w handlu w postaci naturalnej , a które okażą się tylko modyfikowanymi wydmuszkami – bez pierwotnych właściwości , sprzedawane , jako „ozdobne” , „poprawione” przemysłowo tak , byśmy musieli skorzystać z patentowanych wyciągów … co gorsza , być może tylko z syntetycznych …. Naukowcy bowiem od razu wysunęli też przypuszczenia co do … „toksycznych właściwości” składników ,
czyli : „Boże broń nie próbujcie ludzie sami , czekajcie , aż SPRZEDAMY wam wyizolowany , standaryzowany wyciąg i pozwolimy go wam użyć „. 
Gdybyż tak czekały pokolenia , które były przed nami , gdybyż one trwały w niewiedzy , całkowitym poddaństwie wobec zwierzchników i nie tykały niczego , na co im łaskawie nie udzielono pozwoleństwa … czy bylibyśmy tutaj i teraz ?

Posiejmy sobie zdrowie , dla spokoju serca .

—————–

artykuł o Panach Profesorach z Lipska m.in. na :
w w w.idw-online.de „Geheimnisse des Herzgespannes gelueftet „, 03.08.2007, Universitaet Leipzig

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: