Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Oddech . Płuca . Astma . cz.2 .Astmatyk nie skazaniec , ma wybór .

Posted by natural health consulting w dniu Styczeń 20, 2012

Kontynnując opowieść o astmie i potędze Natury ….

„Stanowisko naczelnego lekarza oflagu spowodowało wstrząs w jego poglądach na medycynę , odsłaniając przed nim nowe , zawrotne perspektywy . Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaopatrywał izbę chorych w bogaty zestaw różnorodnych leków oraz najnowszą literaturę medyczną .(….) Rzeczywiście mój organizm reagował na zastrzyki mleczne , tyle , że nie tak , jak to sobie zaplanował lekarz naczelny (…) .Wyniki badań międzynarodowych profesorów przemawiały do niego bardziej niż histeryczne fochy jakiegoś podporuczniczyny rezerwy ….  „  – Ze wspomnień Pana Mariana Brandysa , opisującego swoją drogę przez mękę w walce z nabytą na wojnie astmą , a leczonego m.in.zastrzykami z mleka ( po których omało nie zszedł ) na przemian z porcjami adrenaliny , zastrzykami z własnej krwi ( aktualnie terapia własną krwią daje niezłe rezultaty w niektórych przypadłościach , jednakże metoda wygląda zupełnie inaczej aniżeli wówczas ) , z jadu żmii , z soli złota  …….. Znienawidzony przez majora doktora M . i przeniesiony do innego obozu 🙂 – oczywiście z astmą – M.Brandys , wyrwawszy się z rąk obłąkanego majora doktora … przeżył :)))))))

Powiecie – „ach , na wojnie leczono , czym popadło …”? Uhmm …. Ale , u licha , dlaczego , jeżeli teraz mamy pokój ….. też leczy się , czym popadnie i tak samo , bez uwzględnienia ( w większości ) samopoczucia pacjenta , jego reakcji na lek , etc. ???

Mamy tyle bogactw pod ręką …. JESZCZE mamy .

Pisząc ostatnio o zapaleniu oskrzeli przypomniałam sobie , że przecież wiele z wymienionych tam środków znajduje zastosowanie w astmie ( proszę uwzględnić odcinek pierwszy , szczególnie odnośnie rodzajów astmy ) .

I tak , lukrecję ( Glycyrrhiza glabra ) polecał w astmie i innych zaburzeniach dróg oddechowych już Teofrast , jej dobroczynne działanie potwierdzają badania laboratoryjne – przetrwała wieki krytyki …. Można ją żuć , można przyprawiać owocowe herbatki … Jasne , należy dozować ostrożnie , ponieważ przy dłuższym przyjmowaniu może spowodować bóle głowy , letarg , zastoje wodne , podwyższyć ciśnienie …. Szczególnie dla ciężarnych i karmiących , jak również wysokociśnieniowców , mających problemy z nerkami , wątrobą – jest to roślinka nie do polecenia , jednak , patrząc na lukrecjowe cukierki produkowane od lat … „wszystko jest trucizną i nic nią nie jest …” .

Przy okazji przypomnę o oleju z ogórecznika ( Borago officinalis ) – a to przez chociażby studia kliniki Mayo , w których tenże olej podawano wraz z tranem , antyoksydantami , węglowodanami – osobom z ostrą niewydolnością płuc ( ARDS – Acute Resp. Distress Syndrome ) , a co podwyższyło przeżywalność o 35 % , przy czym szczególną uwagę zwróciło działanie właśnie oleju z ogórecznika ( cenny składnik :kwas gamma-linolenowy , obecny też np. w oleju z wiesiołka i porzeczki czarnej ) .

Dr Irwin Ziment ( w w w.ccim.med.ucla.edu ) z UCLA School of Medicine od dawna zaleca przy astmie ostre przyprawy – te same przyprawy , których często ludzie się obawiają , myśląc , iż taka ostrość może tylko podrażnić -nie pomóc .Dr Ziment zwraca uwagę gł.na pieprz cayenne , imbir , chrzan i gorczycę .

W dodatku mamy homeopatię , przy czym każdy z wymienionych specyfików wymaga indywidualnego dobrania , szczególnie , gdy mamy do czynienia z tak poważnym zaburzeniem , jak astma . Zanim wymienię homeopatica , przypomnę , że jeśli chory  przeżywający atak  blednie lub jego skóra przybiera odcień niebieski lub/i wciąga powietrze więcej niż 40 razy na minutę – wymaga natychmiastowej , ambulatoryjnej pomocy .

Homeopatyki dobrze tolerują współistnienie z wieloma lekami alopatycznymi na astmę .

Jeżeli przyczyna astmy spoczywa w alergiach , alergen może być przyrządzony homeopatycznie i – przeważnie w potencji C6 dostarczany przed i w czasie ataku .

Przy następujących , ostrych postaciach astmy u dorosłych mają zastosowanie odpowiednio :

kiedy najgorsze ataki następują:

– między drugą , a czwartą rano , chory siada i kładzie twarz na kolana , jest blady , zmęczony , drży : Kalium carbonicum C6

-między północą a drugą rano , przy uczuciu strachu , niepokoju , dreszczach , pragnieniu picia w małych łykach , kiedy poprawę widać , gdy chory usiądzie – Arsenicum album , C6   

-przy skurczach w płucach , jak i całym ciele , wymiotach po każdym silniejszym spazmie – Cuprum metallicum C6 ,

-około czwartej rano i szczególnie silnie  po zaburzeniach trawienia -Nux vomica C6 ,

-przy wilgotnej pogodzie , środowisku o wysokim stopniu wilgotności , często w towarzystwie porannej biegunki – Natrium sulfuricum C6 ,

-na skutek duchowych wstrząsów  , rozpaczy , w … stanie miłosnego zawodu (niestety , też wpływa na występowanie ataku astmy ) – Ignatia C6 ,

-jeżeli chory lepiej czuje się w środowisku wilgotnym i w deszczowej pogodzie – Hepar sulfuris C6

-poczucie zwężenia gardła , pogarszające się przez wszelkie czynniki z zewnątrz , chory siedzi pochylony wpół , atak poranny jest znacznie gorszy od występujących o innej porze – Lachesis C6 ,

-po pobycie w zimnie , wystawieniu się na działanie suchego , ostrego wiatru , do tego różne obawy , strach przed śmiercią , szczególnie podczas ataków nocnych – Aconitum C 30 ,

-odkrztuszanie małych ilości flegmy , ciągłe nudności , czasem wymioty , poczucie ciężaru na piersiach -Ipecacuanha C6 …

Przeważnie jeden z ww.środków przyjmuje się co 15 minut najmniejszą dawkę , do maximum 10 dawek dziennie . Ale to – podkreślam – opis , nie zalecenie .

Niechże  ten mały , pobieżny przegląd postaci astmy da choć odrobinę pojęcia o ZINDYWIDUALIZOWANIU jej traktowania , a to wcale nie koniec listy remediów – nie tylko homeopatycznych .

Poza przyjmowaniem czegokolwiek ważna jest też postawa : w czasie ataku dobrze jest usiąść na krześle z oparciem – PRZODEM do oparcia , na którym opieramy ramiona – pomaga to w oddychaniu – podnosi nieco górną część klatki piersiowej .

Co do nawilżaczy – niestety , nie mam o nich dobrego mniemania i uważam , że lepsze są , codziennie przeprane , mokre ręczniki ułożone na grzejnikach zimą , a na parapetach latem .

Ach … i proszę nie pozbywać się zwierzaków , sądząc , że to one winne -często się okazuje , że to „nie pies , nie kot , a roztocza” , poza tym homeopatyczne odczulanie na zwierzęcą sierść daje świetne rezultaty no i nie powoduje dramatycznego rozstania …………………

———————————————-

*Cytat z książki Mariana Brandysa ” Moje przygody z historią” , wydanej przez Iskry , 1990 rok

W.Boericke ” Homoopathische Mittel und ihre Wirkungen . Materia Medica und Repertorium „, 2008 ,

w w w.asthma-info.at

w w w.mayoclinic.org

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: