Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Sposoby na zgagę :)

Posted by natural health consulting w dniu 16 września, 2011

Nie znajdą tu Państwo informacji , jak postępować z ludźmi , którzy , podobnie do popularnego zaburzenia trawiennnego , kwaszą i pieką 😉 wszystko /wszystkich dookoła . Na takie „zgagi” lekarstwo bowiem nie jest , nie było i nie będzie w naszych rękach – ten typ dysharmonii w środowisku musimy zostawić 
Naturze 🙂 ….chyba , że wbrew Niej sięgniemy po rozwiązanie ostateczne 😉 i zgagę wyeliminujemy , co wiąże się jednak z działaniami ubocznymi , o których zapominać nie należy , jak choćby z zanieczyszczonym sumieniem własnym .

Zajmiemy się dziś typową postacią zbuntowanego systemu trawiennego – nie tą fizjologiczną , mogącą się objawić u każdego po tłustym , ciężkim jedzeniu i krótkotrwałą , ale regularnym pyrosis , na który pracują wszyscy ZBYT ambitni , pracujący na siedząco , zażywający na codzień niewiele ruchu , a do tego nadto drażliwi , wkurzający całe otoczenie i siebie przy okazji , cholerycy ….

Proszę spojrzeć na objawy : żołądek reaguje bólem /pieczeniem na pożywienie = nie przyjmuje go do wiadomości , podobnie , jak zażarty choleryk nie przyjmuje do wiadomości potrzeb innych .

To prawda , że mechanicznie zaangażowany jest zwieracz , który wcale nie chce zwierać 😉 , że przełyk etc. , ale głównie chodzi o „manie dość” żołądka – protest wobec zarzucaniu go treściami ( zwykle za gwałtownym) oraz braku szacunku .

Pomijając na razie fakt , że zgaga może sygnalizować o wiele poważniejsze problemy , zajmijmy się jej postacią lekką -zanim przejdzie w GERDA = reflux oesophagitis , czyli „chorobę refluksową” = postać zapalną .

Bo podrażniona regularnie śluzówka żołądka niestety , zaalarmować musi . A że często zwykła zgaga , jako „bicie w dzwon” nie wystarcza , dochodzi do zapaleń .

Najpierw muszę rozprawić się z (na szczęście wielokrotnie już obalonym , a 
zdegradowanym i tutaj  mitem ) , że „mleko przynosi poprawę „. Wyłącznie chwilową , po czym następuje nasilenie objawów .

Niektórzy nie polecają też picia mięty , ale w tym wypadku pozwolę się nie zgodzić , ponieważ po pierwsze – mięta pita z umiarem , słaby napar – rozluźnia mięśnie , fakt , ale i łagodzi procesy systemu trawiennego , że nie wspomnę o innych zaletach . Nie polecałabym jej jednak jako ziółka pierwszego i jedynego wyboru , ponieważ są lepsze .

W każdym razie mięta , z braku innych pod ręką , jest o niebo lepsza od mleka , jeżeli chcemy sobie zgagowo 😉 ulżyć .

Cóż przewidziała na to np.szwajcarska medycyna ludowa ?

Napar z korzenia tataraku 20g . , kwiatu krwawnika 20 g. i ziela mięty pieprzowej 10 gram – parzyć łyżkę stołową mieszanki 15 minut w szklance wody – raz dziennie (nie stosować w ciąży) , małymi łyczkami , ciepłe – zależnie od potrzeb od tygodnia do dwóch , potem przerwa . Zioła te wzmagają pracę muskulatury 🙂 żołądka oraz przyśpieszają opróżnianie .

Jeszcze lepszy jest wedle mnie sok z białej kapusty , pity przynajmniej 1- 2 tygodnie , jeszcze lepiej – miesiąc .I mnóstwo witamin , soli min.etc. i błogość dla zmęczonego żołądka .

Tym , którzy chcieliby zatroszczyć się o swój trakt trawienny wyjątkowo , opowiem o kuracji rumiankowej :

Przygotowujemy sobie z jednej łyżki stołowej koszyczków rumianku i szklanki wrzątku napar 10-minutowy i układamy się wygodnie na kanapie .

Pijemy parę łyczków i kładziemy się na plecy . Za pięć minut znów pijemy parę łyczków i obracamy się na prawy bok . Po 5 min. znów 2-3 łyczki i na brzuch . Po 5 minutach -łyczki i na bok lewy .I tak , aż wypijemy – leniwie i z namaszczeniem 😉 – to starusieńki alpejski sposób (ha – Rosjanie też mieliby tu coś do powiedzenia , więc lepiej powiem :starusieńki 🙂 ) na „syndrom po obżarciu & opiciu w stresie „:) , delikatny , a skuteczny .

Obracając się , ułatwiamy rumiankowi dotarcie do wszelkich podrażnionych miejsc i ukojenie ich na dłużej (masowy atak :)) .

Jak zwykle doskonałym w temacie systemu pokarmowego środkiem jest siemię lniane – znane powszechnie , tu opisane sposoby -myślę , że wystarczająco .

Jeżeli nie mamy pod ręką ani siemienia ani rumianku – chwytamy za owsiankę , byle bez cukru i mleka , konkretniej – lepiej byłoby sam kleik z płatków , ale nie przesadzajmy .

Dawno nie pisałam o homeopatii , tymczasem ma się ona coraz lepiej i liczba osób wiedzących , że działa , gdyż doświadczyli jej dobrodziejstw na własnej skórze ,
rośnie , toteż pozwolę sobie przytoczyć najpopularniejsze – podkreślam -najpopularniejsze  , więc nie oznacza to , iż dla każdego , preparaty w pyrosis :

– tym , co strasznie niecierpliwi ,zniechęceni do napojów zimnych , a jednocześnie źle reagujący na zapach kawy , chętni do alkoholu , czasem kwaśno wymiotujący , o kwaśnym odbijaniu , pieczeniu średnio silnym , a nawet dreszczach :
 Acidum sulfuricum D6

-tym , których piecze silnie , o kwaśnym oddechu , sensacjach głównie nocą – Robinia D6 ,

-mega ( są tacy:)) nadambitnym , za długo siedzącym za biurkami , koszmarnie nerwowym – Nux vomica D6 . wszystkie homeopatyki podane przykładowo , czego nie muszę przypominać stałym Czytelnikom – Oni też z pewnością już po obrazie środków dawno się zorientowali , że w terapii zgagi , a i ewentualnie późniejszego stadium -GERDA , potrzebna jest przede wszystkim zmiana sposobu życia oraz pożywienia .

Bo :system trawienny pracuje dobrze bez nacisku CZASU , bez pośpiechu  .

Jeżeli zaś do pośpiechu dochodzą produkty drażniące&kwaszące , jak : kawa , biały cukier/produkty  , mięsa panierowane w bułce tartej , chrupkach , smażone ……żołądek musi wysłać sygnał , że za takie traktowanie to on już dziękuje . No i…. dzięki Bogu  – inaczej zajedlibyśmy się byle czym na śmierć 😉

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: