Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Rany cięte, kłute, szarpane…Wakacyjne przypadki;).

Posted by natural health consulting w dniu Sierpień 4, 2011

Wiadomo, że wpis niniejszy nie będzie dotyczył ran ZBYT głębokich , zbyt rozległych obszarowo , takich , w których doszło do przerwania tętnicy , ran wewnętrznych niezlokalizowanych i wszelkich , których stan będzie wymagał natychmiastowej pomocy pogotowia  , czyli :zagrażających życiu.

Niektórzy mogą wprawdzie powiedzieć, że „każda rana nieodpowiednio potraktowana może zagrażać życiu” i ja się…połowicznie:) zgodzę . Nie zgodzę się jednakże , by , nie mając do dyspozycji apteki, nowoczesnych środków opatrunkowych/farmaceutycznych , a przebywając w naturze , pozostawić ranę samej sobie .

Jaśniej:jeżeli cięcie jest dłuższe niż jeden centymetr i /lub tak samo głębokie, jeżeli jesteśmy w stanie dostrzec w ranie żółtawą warstwę tłuszczową, rana musi być w ciągu 24 godzin zeszyta. Do tego czasu trzeba oczyścić podręcznym środkiem dezynfekcyjnym i, jeżeli to możliwe,  schłodzić .

W pozostałych , lżejszych przypadkach…

Przykład: Ktoś poranił sobie nogę muszlą na plaży , apteczki pod ręką niet .Pozwalamy nieco pocieknąć krwi i…sięgamy po pierwszą pomoc: mocz (p.wpis o urynoterapii) . Obmytą moczem , obwiązujemy czystym ubraniem i szukamy liści babki lancetowatej/okrągłolistnej/pozostałych, które następnie przykładamy na zranienie , obwiązując , 
„czymkolwiek”.

 Wybierając się w podróż może powinniśmy zaopatrzyć się w :

-goździki (przyprawę:), lub olej goździkowy: zawarty w nim eugenol działa antyseptycznie i koi ból ( o czym było).Nie zawahałabym się potraktować nim ranę (olejkiem) , jeżeli byłoby niebezpieczeństwo infekcji- jest w stanie „uspokoić” nawet odporne na antybiotyki staphylokokki (gronkowce) .

-czosnek :). Zawsze i wszędzie:).Etiopskie badania ( że też trzeba było aż Etiopii:)) wykazały doskonałe zastosowanie czosnku przy infekcjach ran .Jak ? Kroimy lub rozpoławiamy ząbek , obficie „przytykając” ranę. Jeżeli skóra zareaguje jeszcze silniejszym bólem lub wysypką- odstawiamy czosnek.Czosnek niedźwiedzi, szczypior , cebula też posiadają allicynę, dzięki której możemy ich użyć zamiennie do czosnku. Allicyna działa (dzięki mechanizmowi enzymatycznemu) , jeżeli miąższ czosnku/i in. zostanie zmiażdżony.

-ananas – szczególnie przy tropikalnych wyprawach , kiedy skończył się nam 😉 już czosnek , możemy użyć ananasa.
Rozszczepiający białko enzym bromelaina wspomaga gojenie .Przy wysokiej wilgotności powietrza , utrudniającej proces leczniczny , obmywamy ranę sokiem z owocu, ten zaś jemy.

-Indianie okładali rany świeżą żurawiną , aby „wyciągnąć truciznę”- mieli rację, choć nie wiedzieli , że „kwas hippurowy działa antyseptycznie”. Wiedzieli, bo DZIAŁAŁO u przodków, więc będzie działało i u nich….Kwas hippurowy występuje też w moczu .

-o roli miodu w leczeniu ran pisałam- nic się nie zmieniło:) , mogę jednak dodać, że u kobiet, które cierpiały z powodu infekcji …poporodowych , miód goił to (zostawiając pacjentkę żywą), czego nie mogą dziś zagoić chemikalia , w ciągu przeciętnie sześciu dni.

-olejek z drzewa herbacianego ( tylko zewnętrznie!) , ale i…samą herbatę, szczególnie zieloną.Abstrahując od właściwości antyseptycznych, flawonoidy stabilizują kolagenowe włókna, co wpływa na gojenie , a wraz z katechinami „zachęcają” do tworzenia kolagenu. Nałożenie nawet torebki z czarną/zieloną herbatą to też środek.

W podróży da się wykorzystać do ran owoce cytrusowe- wewn . i zewn., ze względu na vit.C = wsparcie procesu kolagenowego,  aloes – stary, niezawodny lek wielu obszarów medycyny ludowej świata ….o właśnie, jak mogłam zapomnieć o TCM, o potędze Chin!: Chińczycy bowiem kładą na ranę …przekrojoną pomarańczę, aby wyciągnąć z niej brud, metale ciężkie/wszelkie trucizny .I też działa :).

W Polsce , jak w całej prawie Europie nie zapominajmy zaś o rodzimym cudzie wewnętrznego i zewnętrznego gojenia, czyli Calendula officinalis- „małym słońcu” – nagietku- maść, okłady, napar, przymoczki- to wszystko mamy do dyspozycji pod nosem:). A-i jeszcze tymianek – kiedyś wspominałam o jego sile rażenia infekcji:), więc tylko powtórzę:warto mieć tymianek w ogrodzie – po czosnku i goździkach to moim zdaniem najlepszy antyseptyk z powszechnie dostępnych …Pamiętam książkę dr Jean Valneta , z 1964 „Aromatherapie” , gdzie wspomniał, że olejek tymiankowy kapitalnie stosuje się przy ranach oparzeniowych (tu nie zapomnieć o lawendzie proszę…jak mi się tak dalej będzie „przypominać”, to dzisiaj nie skończę:))))), dermatozach i bólach mięśni .Ach, to jest materiał na książkę, ten poczciwy tymianek….:)

Kończąc , chciałam zaznaczyć , że jeżeli rana nie przestaje krwawić , widać postępujące czerwienienie, zapalenie , ropę, nie daj Boże zaistnieje gorączka lub/i zaobserwujemy powiększone węzły chłonne , w ranie znajdą się ciała obce i tkwią tam…a NIE UMIEMY pomóc sobie sami (to nie wstyd, nie wszystko da się samemu ), koniecznie szukajmy pomocy osób z tematem obeznanych/doświadczonych .

Wyjścia cało z wakacji:))) życzę 🙂

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: