Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Serce.Kardiologia naturalnie. cz.13. Fraktale śmiechu ;)

Posted by natural health consulting w dniu 19 lipca, 2011

Trzy rzeczy są najbardziej pomocne w trudach życia:nadzieja , sen i śmiech . Immanuel Kant

Serce …się raduje . Główny Inspektor Sanitarny , jak podało 13.07.2011 TVP Info …w nocy:)))))) „chce zniesienia przymusu szczepień” . Mniemam , że chodzi o Pana Przemysława Bilińskiego – Człowieka mądrego , potrafiącego dostrzegać wnioski tam , gdzie nie dojrzą ich inni  . „Od zawsze” 🙂 przychylam się do stwierdzenia ,  że w 
każdym obszarze zawodowym znajdą się wyjątki , więc moja radość jest tym większa – to dowód na słuszność nadziei i konsekwencji w promowaniu prawdy . Wszyscy , których znam ( a jest ich niemało:)) są Panu GIS 🙂 bardzo wdzięczni i trzymają za ideę kciuki . Zdaję sobie wprawdzie sprawę , że nasze zdanie nie musi Panu Inspektorowi pochlebiać  ( i nie o pochlebstwo tu bynajmniej chodzi , ale o uhonorowanie niezależnego zdania w niezwykle trudnej kwestii ) .Bz względu na Jego opinię o środowiskach ( bo niejednym)  od lat błagających o możliwość wyboru , dziękujemy !

….Zanim odcinka trzynastego sedno , jeszcze jedna ciekawostka . Państwo , Którzy towarzyszą mi tutaj od dawna , pamiętają zapewne uwagi o fizyce i uparte doszukiwane się dziur w obowiązującym ją modelu … Jak się okazało , te , niemałe przecież 🙂 dziury znaleźli również jak najbardziej „prawilni”;) fizycy z laboratorium Fermilab w Batavii , k.Chicago , US … no i jest problem , bo …..” jeżeli obserwacje się potwierdzą , trzeba będzie zrewidować model – to 
byłyby otwarte drzwi do nowych praw natury ! ….” (K.Nierste , z KIT – Karlsruhe Institut Fuer Technologie )

Gdyby otworzyć oczka  ,  dawno już możnaby uznać „obowiązujący model” za szrot , ale czasem trzeba się rąbnąć, aby ujrzeć gwiazdy :)))))).

W skrócie ? „Nowe eksperymenty w przyśpieszaczu cząsteczek Tevatron US Fermilab przyniosły niezgodny z (przepraszam, znowu :))))) OBOWIąZUJąCYM MODELEM , czyli chodliwymi wyobrażeniami ( a któż je tak „uchodził ?:))) rozdział cząstek elementarnych (….) Myony ( powiedzmy , że to takie superciężkie elektrony ) powstały jako ….antymyony . (…) Po kolizjach protonów i antyprotonów powstało aż 1% więcej myonów niż antymyonów . Ten wynik jest 50 razy większy niż oczekiwany wedle modelu standardowego ” . Chętni mogą sobie poczytać na stronie w ww.prd.aps.org , czyli Physical Review D., a jest co .Dodam jeszcze , że ludzie od LHC w Genevie , czyli Wielkiego Zderzacza Hadronów 🙂 , już wzięli pod lupę wyniki eksperymentów z Fermilab i ….mam nadzieję , że może nabiorą większego szacunku do praw natury i pokory…Jak to było z naiwnością ? :))))

Nie wiem , jak Państwu , ale mnie na te wiadomości serce porządnie zabiło  .

Mózg ? Mózg zaczął spekulować 😉 …jak to mózg zwykł czynić i , jak pisała Pani Riana Eisler ,” ukierunkował się na model dominujący” , czyli próbuje naturę kontrolować , podporządkować  i zawładnąć nią , szepcząc ” nie ma co się wzruszać , i tak ogłoszą , na co będą mieli ochotę „:))). Podstępne zwoje 😉 sprawiły nawet , że przemknęło : ” Może przyznali , że to szrot , bo w pogotowiu mają model inny , ale nie jest to bynajmniej  ten , o którym myślisz Ty i Ona i On….?

A jednak wygrało serce – to samo , które poświęciło informacji uwagę , gotowe do przyjęcia czyjejś konkluzji , otwarte i dążące do harmonii z naturą .

To samo , które , nie wysłuchane dostatecznie , daje znać , że błądzimy. A błądzimy , chociaż mózg się stara , poświęca uwagę wszelkiem zjawiskom , reaguje …a drogi i tak nagle okazują się nie tak proste , jakimi miały być ;).

Serce WIE , że wszyscy , absolutnie wszyscy , włączając zwierzęta , jesteśmy partnerami , ciągnącymi ten sam wózek i usiłującymi rozpoznać własną drogę .

Przyznaję , większości zwierząt udaje się to o niebo lepiej  i proszę mi nie wmawiać ,że zwierzaki nie wiedzą , co to współczucie , miłość , praca zespołowa , poczucie odpowiedzialności wreszcie , a i …humoru :).

Zapewne słyszeli Państwo termin „fraktale „, którym chętnie posługują się tzw.”badacze chaosu” , a który mnie , tego chaosu cząsteczce:) , wydaje się dość udany .Fraktale – przedziwne , spiralne , wwinięte w wewnątrz , utkane w nieskończoność struktury występujące w naturze wszędzie , a ucieleśniające reguły organizacji .

Jakby cała ludzkość , całe środowisko było opisane i zapisane w tych przepięknych wzorach …jakby trudno było nie zauważyć , że ostre kanty i progi – ten chaos NIEnaturalny – są zranieniem naszego bytu .

Ale jednak , by nie wgłębiać się w dyskusje o fraktalach ….nawet , kiedy wpadniemy w turbulencje życia  , kiedy kanty sprawią nam niezłe siniaki , to przecież serce pomoże nam uzyskać fraktal harmonii z powrotem .

W chaosie , jaki tworzymy sobie (przynajmniej wielu z nas) codziennie od nowa , istnieje jednak naturalna siła , by ściągnąć nas na prawidłowy kurs .

Hawajski półbóg Maui był nazywany ” Sowitym w podstępy” , ponieważ nieźle sprowadzał swoich braci na złe drogi…i nie był w towarzystwie wyspiarskich bóstw jedyny :). Czy Słowianie naprawdę nie znają swoich „Maui” ?:)))))))))

Legendarny , krasnoludkowy lud Menuhene , ukazujący się ponoć tylko nocą , egzystuje w pojęciu Hawajczyków do dzisiaj . Prawie każda kultura posiada swoich „koboldów , trolle ( kultura internetowa jest w nie wyjątkowo bogata :)))) .

I tak każdy człowiek ma w swym wnętrzu „coś”, co mu robi kawały – te maleńkie rzeczy , o które się potykamy .

A wtedy ….Jeżeli przystaniemy , odetchniemy , a potem ruszymy dalej , jest szansa , że kawał następny dostrzeżemy w odpowiednim czasie . Jeżeli jednak , nie zwracając uwagi na sensowność postoju , popędzimy dalej…

Serce może użyć  młotka :). Kiedy inaczej nie jest w stanie przemówić nam do …..siebie 🙂 , jego głos staje się dzwonem .Czasami zupełnie realnym „dzwonem” 🙂 -złością , frustracją prowadzącymi wreszcie do kolapsu . Zejścia zawałowe nie występują przeważnie po jednym , silnym stresie , ale są konsekwencją „bagatelek” – wielu , większych i mniejszych problemów , występujących często zaburzeń rytmu .

Badacze udowodnili 😉 …no dobrze , można to zaobserwować na przykładach wokół nas , więc nie będę się czepiać 🙂 – że każdego dnia musimy pokonać około TRZYDZIESTU „kamieni” – sytuacji stresowych …takich miniaturek kryzysu .

Te „niewinne ” miniaturki , nagromadzone w środku z czasem wywołują efekt domina . Nie nauczymy się brać rzeczy lżej , doprowadzimy do orkanu , chaosu , po którym może nie być czego sprzątać .

Czegoś chcemy ,ale coś nam się nie udaje . Cierpimy . Cierpimy nie myśląc , że może to znak , aby spróbować czegoś innego , lub spróbować tego INACZEJ .

Wprawdzie postać Pana Psychologa , R. Lazarusa nie należy do tych , o których rzekłabym , że mam do nich całkowite zaufanie 🙂 , ale wiele z tego , co zrobił , jest bardzo godne uwagi – podobnie , jak to , co powiedział publicznie :

„Moralne uwarunkowanie człowieka , potrzeba socjalnych funkcji oraz zdrowie nie zależą tylko od kamieni , o które się potyka , ale o wiele więcej od umiejętności wyważenia pomiędzy dobrymi i złymi rzeczami /przyp.mój – aha, też kwestia spojrzenia:)) ,które nam się zdarzają ” .

Wyważenie . Dystans . Perspektywa . Humor.

Nieokłamywanie się .

Oszukiwanie samego siebie (ale nie tylko siebie)  prowadzi do tego , że na naszej drodze jest cała masa kamieni. żadna droga nie jest od nich wolna , ale wyjątkowo ciężka to ta , na której to my jesteśmy swoim wrogiem .

To droga , w którą nie wzięliśmy uśmiechu .Uśmiechu , który unosi .

Pierwsze naukowe :)))) badania nad humorem przeprowadzano dopiero w latach osiemdziesiątych .Wyniki zachęciły .

Psycholodzy „już „:))) wiedzą , że „humor jest najskuteczniejszą bronią w rozwiązywaniu ludzkich problemów , środkiem w doświadczaniu bliskości i wyrażaniu jej „.

Jest nauczycielem : śmiejąc się Z innymi, dowiadujemy się więcej o ułomnościach , ale i zaletach życia .

Serce podąża za trwałym połączeniem : tracąc kontakt z kimś , kto był blisko , pogrąża się w smutku . Brak śmiechu w relacjach międzyludzkich oznacza , że dzieje się coś niedobrego.

Drgania serca określają pozytywne i negatywne obszary skali i przypominają , że każde doświadczenie ma dwie strony . Co najmniej 🙂 .

„Jednostronni oślepną „.- Jeremiah Abrams „The Shadow in America” , 1994.

Serce przyciąga energią drugie serce i czuje się przez inne przyciągane .W przeciwieństwie do cynicznego odgradzania się mózgu , serce zmniejsza socjalne dystanse .

Zdrowy humor podnosi nastrój , humor chory , powstały w przebiegłym mózgu 😉 często ( co nie oznacza , że tam powstaje wyłącznie chory humor:))) , pragnie „zmniejszyć innych” , by samemu wydać się większym , ale to nie pomaga sercu znajdującemu się w tym samym ciele .

Srce to partner , który współdziała , ale nie chce rządzić , ono tworzy wraz z mózgiem triumwirat szczególnej inteligencji. Nie mogę zapomnieć , że humor mózgu jest też mechanizmem samoobrony i kontroli , ale bywa , że ten mechanizm jako danie główne zmienia się w mechanizm samodestrukcji.

śmiejąc się „ode serca” , wprowadzamy spokój do mózgu i zgodę rytmu w sercu .

Jeszcze niedawno wielu lekarzy zalecało po zawale „odpoczynek ” i „nieforsowanie się „. Teraz , kiedy „się wydało” , jak bardzo błędna to wskazówka , ogłaszają: „Po zawale trzeba się ruszać , trzeba wyjść do ludzi , natury , trzeba budować swoje życie , jakby dostało się je po raz drugi „. Dodam tylko : PRZED zawałem też :).

„Kiedy się śmiejemy , jesteśmy wolni od wszystkich przymusów naszej osobowości” – R.Blythe

————————

Lektury , poza cyklem :

R.Lazarus ” The Nature of Psychological Inquiry” , 1964

R.H.Blythe „Essentially Oriental” , 1994

książki Pani Eisler na w ww.rianeeisler.com

w ww.prd.aps.org (Physical Review D)

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: