Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Wegetarianie , nie lękajcie się :)

Posted by natural health consulting w dniu Lipiec 4, 2011

” Kiedyś nie było tyle lekarstw i ta medycyna nie była taka super , a nikt z rodziny nie chorował , a tera , Pani -!- cały czas te doktory w nie pigułki ładują i na jakieś obmacywania pobierania wyganiają , a wszystkie dzieciaki chore i ich dzieciaki tyż chore , no jak to jest , Pani, jak to jest ? „- Pani niańcząca wnuka do Pani niańczącej psa , w parku , rok 2011 🙂

Jak to jest… ?

Może tak , że większość należy do tych , którzy zawsze chcą mieć rację ? Może tak , że większość myśli , że nigdy nie znajdzie się na miejscu mniejszości (czasami ma rację 🙂 ? Może tak , bo robiąc krzywdę innym człowiek potrafi tej krzywdy samemu nie odczuć …przynajmniej początkowo  ? Muszę uważać z tym „traktuj bliźniego , jak siebie samego „, bo ostatnio dowiedziałam się , że to jest wyznanie ….ruchu New Age :)))))) . Dowiedziałam się tego ze złośliwie 😉 podsuniętej mi gazetki parającej się tematami tak różnymi od siebie , że redakcji ciężko było w jednym numerze się opowiedzieć , czy kosmetyki  na „opalanie się” są ok czy też „be” , z któregoż to chaosu wyszła w końcu ich reklama 🙂 .

To dobrze , że  w jednym piśmie są różne zdania i tematy , ale nieco konsekwencji jednak by się przydało : ludzie przyzwyczajeni bowiem do wiary w „jakiś tytuł” mogą się bowiem lekko 😉 zdezorientować 🙂 . W ogóle cieszę się , że jest parę gazet zajmujących się niepolitycznym obliczem GMO , szczepionkami itd. , ale jednocześnie niepokoi , że najczęściej te same gazety usiłują przemycić kompletnie dywersyjne treści i takież kontakty . W efekcie czytelnik dowiaduje się o tym, co i tak od dawna krąży w necie , ale przy okazji bywa podkarmiony informacjami sztucznymi i uwiedziony wiadomym wyłącznie sponsorom gazety celami . 

Sama wielbię papier i informacje , które mogę przeczytać bez bólu oczu , ale niestety , szeroko stosowana w prasie dywersja – bo to jednak najwłaściwsze w tym przypadku słowo – nie pozwala mi brać za dobrą monetę wieści bardzo widocznie wspartych ukierunkowanymi finansami .

W gazetce konkretnie było , że zasada „nie rób drugiemu co tobie niemiłe” jest zasadą „niesformalizowanego ruchu New Age „. Kto by pomyślał : pierwotne wyznanie empatii i wiary – bo tak rozumiem „nie czyń drugiemu…” zostało zaliczone do NEW Age .Tak, nawet o tym nie wiedząc , można „wyznawać” ów ruch . No więc nie wiedziałam . W dalszym ciągu nie sądzę , abym coś takiego „wyznawała” , ale jeżeli gazeta wie lepiej :))))…. Gazeta najwyraźniej nie wiedziała , że dość znanym autorem – no tak, podobna forma , niektórzy się przyczepią:) – „traktuj bliźniego , jakbyś chciał , by ciebie traktowano ” , jest niejaki Jezus z Nazaretu :))))) ….A może wiedziała ? A może Jezus też był był zwolennikiem New Age ? Tylko czy ….Jezus wiedział , że to się tak nazywa ? :)))))))))))

Naprawdę nie chciałam zaglądać do pozycji  następnej , a podsuniętej mi równie złośliwie 😉 , podobno „fachowo farmaceutycznej” , ale ….okładka była ładna :))) , więc zajrzałam i skusiłam się na przeczytanie , co zaznaczyli Podsuwacze:) :

„…dyptam jesionolistny , zwany też krzewem Mojżesza ze względu na jego silny, aromatyczny zapach ….” :)))))))))))))))))

Normalnie 🙂 można coś takiego wybaczyć . Ale co , kiedy lapsus popełnia Szanowna Redakcja – jednocześnie właściciele sporej firmy – fakt , że produkującej leki ziołowe , za co Im chwała – jednak permanentnie (sięgnęłam do paru numerów) sugerującej wyłączność farmacji na prawo „ekspertów” do obrotu i w ogóle stosowania fitofarmaceutyków ?

To już nie jest tylko wstyd , to hańba .

Ponieważ dyptam jesionolistny NIE jest nazywany „krzewem Mojżesza” ze względu na zapach , a na swoją niezwykłą właściwość : otóż w bardzo gorące dni na brzeżkach liści wydziela się więcej olejków eterycznych , których to subtelny skład 🙂 sprawia , że dochodzi do samozapłonu  – stąd krzew gorejący ! Ale po co taka wiedza Ludziom , którzy o ziołach wiedzą tyle , iż uważają , że rozumność użycia ziół posiedli na wyłączność ?

W jeszcze jednym , aktualnym piśmie przeczytałam o zaletach aronii w temacie chorób popromiennych , o których pisałam spory czas temu i tak jakoś dziwnie podobnie :)) , ale to akurat normalne 🙂 . Szkoda tylko , że ci wszyscy, którzy teraz „wszystko wiedzą” , nie mówili tego wcześniej – mało – często twierdzili coś wręcz przeciwnego –  ale dobrze , że obudzili się , zanim informacje dotrą internetem do każdego- ZA DARMO :). Lepiej późno niż wcale ….:) Ojej ! A nuż to powiedzonko też należy do „New Age” ?  :)))))))

A jeżeli już jestem w przestrzeni wegetariańskiej ….:) , to czas wesprzeć tych , którzy mięsu powiedzieli „nie „. Przypominam , że sama – mimo, iż mięsa nie jadam , nie zrezygnowałam z jajek , nie przypisuję też sobie żadnej ideologii z tym związanej i szanuję poglądy mięsożerców…..a nawet pomagam wielu z nich się z mięsem pożegnać :)))))))) .

Bolą mnie ataki na ludzi , którzy próbują – nie ważne ,z jakich pobudek – zmniejszyć cierpienia braci mniejszych . Mówi się im , że ” nie będą mieli witaminy B 12 , że mało wapnia , że niedobór białka „…. to byłoby prawdą wyłącznie w przypadku , kiedy wegetarianin jednocześnie zrezygnowałby ze spożywania roślin .

Boli mnie też , gdy ludzie wybierają tańsze mięso zamiast droższego  jajka z małego gospodarstwa : z dwóch powodów;

– mięso i tak nie jest tak tanie , a w jego cenie zawiera się zniszczenie środowiska ( amoniak z masowej produkcji , antybiotyki etc. spływające z kanalizacją z obór i chlewni do ziemi itp.) , zaburzenia zdrowotne (mówię głównie o mięsie z masowych hodowli ) , zniszczenie relacji człowiek – zwierzę ……to tylko przykłady .

– żywność zdrowsza , roślinno/nabiałowa , pozyskiwana bez chemii przemysłowej powinna być tańsza , ogólnie dostępna  i nie ograniczana tysiącami nakazów , kontroli etc – powinna być NORMALNYM , codziennym pożywieniem każdego człowieka .

” Nie ma niczego , co nie dałoby się wytwarzać taniej i gorzej , a ludzie orientujący się wyłącznie według ceny stają się tylko łupem takich machloj „. J. Ruskin ,krytyk sztuki, reformator , filozof 1819- 1900 .

W cenie zdrowszej ( podkreślam – zdrowszej , bo wiadomo , o co chodzi :)) , żywności jest więc pozytywny i długofalowy skutek . W cenie „tańszej” – powszechna destrukcja .

Ale człowiek w kryzysie wybierze cokolwiek . … Nic dziwnego,że brak mu siły , aby podziękować tym, którzy do takiego stanu doprowadzili….

” Nic nie zwiększyłoby szansy przeżycia na tej Ziemi bardziej niż krok w stronę wegetarianizmu „. A. Einstein .

Ponad miliard niedożywionych na całym świecie …. Oficjalnie .

Rosną liczby zachorowań na nowotwory ( proszę pamiętać o niezbędnych marginesach , kiedy mamy do czynienia ze statystyką powszechną 🙂 – ale jednak rosną – w najbardziej cywilizowanych państwach – tam, gdzie pożywienie dawno przestało być życiem .

Lasy wyrąbuje się pod uprawę biopaliw ….”ekolodzy „- piszę w cudzysłowie, ponieważ ci, którym dobro Ziemi leży na sercu,  nigdy by na to nie wpadli – promują biopaliwa i otrzymują solidne subwencje …. Masowa dewastacja apteki Natury ….Masakra .

Cóż więc się wmawia wegetarianom ?

– że brak im wapnia .

Nie . Przypominam :wapń jest w sezamie , orzechach , pietruszce , truskawkach , ananasie , szpinaku ….

A jeżeli już przy wapniu… Chleb . Wypluwany z maszyn , poharatany skracaczami procesów pieczenia …. W zbożu istnieje sobie kwas fitynowy- IP6 – związek fosforu , można powiedzieć , jego forma spichrzowa 😉 , która się wiąże m.in. z wapniem – w takim połączeniu zaś wapń nie może być przez organizm przyswajany. Rzecz jest w obróbce , ponieważ tylko tradycyjne , 24- godzinne ( nie, nie 3- i nie pięcio – to nie wystarczy !) prowadzenie procesu fermentacji to połączenie rozszczepia i wapń może być w organizmie spożytkowany . Tzw. startery piekarskie , przyspieszacze etc. sprawiają , że w moim- choć nie tylko 🙂 –  mniemaniu praktycznie otrzymujemy produkt bezwartościowy zdrowotnie.

A podobno spożycie chleba maleje, małe piekarnie płaczą ….Giganty się cieszą . Czy naprawdę o to chodziło ? Czy ludzie kupujący w gigantach produkt chlebopodobny , z masą „ulepszaczy „, które ulepszają wyłącznie stan konta przemysłu , są bez winy ?

To tak „na zakładce” .  

– że „wege” nie mają wit.B 12  .

Nie. Piwo pszeniczne , kapusta kiszona , sery , jaja – to doskonałe źródła B 12 .

-że nie mają żelaza .

Nie . Buraki czerwone , strączkowe ,  topinambur ( pyszny smażony w woku , jak frytka 🙂 , wiele liściastych warzyw ….i tych zawierających wit. C, bo ona wzmaga przyswajanie żelaza .

– że niedobór kwasu foliowego

Niedorzeczność . Nawet tak prawomyślna rządowo instytucja , jak Deutsche Gesellschaft fur Ernahrung musiała ostatnio przyznać , że wegetariańskie dzieci są zdrowsze od tych jedzących mięso .Endywia , szpinak , brokuły ….- tam jest mnóstwo kwasu foliowego .

-że niedobór białka .

Pomijając fakt , że większość z nas wcina i tak ZA WIELE białka , aniżeli potrzebuje, co też wpływa na równowagę , to jest go wystarczająco w warzywach strączkowych ( soi ze względu na GMO nie polecam i dziwię się, że podobno przyjazne wegetarianom gazety od samego początku promują potrawy z soi  ) …

„Jestem wegetarianinem i antyalkoholikiem , bo tak mogę czynić lepszy użytek z mojego mózgu”. T. Edison

I tak kończę słówko 😉 o wege . Bo wege , to przede wszystkim wybór sumienia .

————————–

w w w.dge.de (Deutsche Gesellschaft fuer Ernahrung ) – posłuszna instytucja rządowa zajmująca się żywnością w duchu FDA 🙂

coś po polsku :

-w w w. pttz.org / praca zbiorowa – E.Baca , K.Skibniewska i in. ” Wpływ warunków technologicznych produkcji chleba pszennego na stopień rozkładu kwasu fitynowego . ” pdf , 2009

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: