Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Serce. Kardiologia naturalnie. cz. 11.

Posted by natural health consulting w dniu Maj 8, 2011

Odgrywanie nut , to dla pianisty żadna sztuka , ale te pauzy , ach te pauzy …..Arthur Rubinstein

Coś mi się wydaje, że przed nadchodzącymi wyborami liczba korzystających z cyklu „Kardiologia naturalnie” bynajmniej się nie zmniejszy ;), więc śpieszę z kontynuacją przypominając cichutko 🙂 , iż , jeżeli świadomie i dobrowolnie sercem się pomiata, nie pomogą informacje tu zawarte ani ich zastosowanie – to jakby ktoś myślał , że cynizm jest bezkarny i łatwonaprawialny :).

Ponownie więc serce ? Tak . Postrzegam je jako najważniejsze w fizyczności ( ale nie tylko : ) organizmu , jako źródło , od którego należy zacząć każdą odnowę ,wobec czego proszę się nie dziwić : od czasu do czasu jeszcze Państwa wpisami „serdecznymi” 😉 pomęczę .

Serce- świątynia, nie na darmo ukaja się kontemplacją .Z łac.contemplare : „oglądać, traktować” , con – „z”, dokładniej-  „razem z „, templare -od templum ,miejsca świętego …pierwotnie jednak przede wszystkim „przestrzeni postrzegania, przestrzeni do obserwacji” . Z greckiego z kolei przyda nam się tutaj „tempo” , bo z greckiego właśnie ma rodowód łacińskie „templum” , w którym zbierali się Rzymianie lub Grecy i tam wspólnie dokonywali oglądu pewnych zjawisk , badali je , tłumaczyli …również wieszczyli.

Kardiokontemplacja dla naszego serca jest rodzajem odnowy połączenia z Naturą , „szukaniem własnych śladów ” , jest bardziej spirytualnym aniżeli mentalnym procesem , pozwalającym wyłowić informacje pochodzące z serca , a przydatne duszy .To stan, w którym szczególnie uwrażliwia się na „być” , „mieć” zaś pozostaje …poza kontemplacją. Stan , w którym , podobnie , jak w medytacji , otwieramy się na życie ,z tym , że ze szczególnym uwzględnieniem w nim roli serca.Tu nie chodzi o wizualizacje , ale raczej o przypomnienie sobie miejsca w energii życia , to , jak się energią stajemy .

Kiedy ktoś jest wyjątkowo świadom i pewien swoich odczuć , psycholodzy nazywają to „metastanem” .
Kardiokontemplacja , poprzez emocjonalną koncentrację na energetycznym centrum ciała – sercu , wspomaga powstawanie takiego stanu . W tym czasie aktywność fal mózgowych wskazuje odprężenie , o sercu powiemy , że to kardiokoherencja , opisana wielokrotnie przez wymienianych tu badaczy z HeartMath z Kalifornii .Możemy ją osiągnąć świadomie ucząc się skupiania uwagi na melodii serca . Jak ?

1. Zanurzając się w ciszy :). Nie potrzeba „kwiatów lotosu” 🙂 , skomplikowanych figur ani totalnego odosobnienia na bezludnej wyspie . Po prostu wyciszenie .Bez technik , metod : cisza i już.

2.Uśmiechając się do siebie , tego siebie w środku ….dobrze, gdyby nam tak zostało 🙂 , chociaż to nie jest łatwe .

3.ćwicząc milczenie .Nie – klepiąc modlitwy , mantry , ale milcząc .Oskar Wilde powiedział kiedyś , że nie gada z Bogiem , aby go nie zanudzić .Miał rację :).

4.Zwracając wewnętrzne anteny 🙂 na odbiór .To rodzaj modlitwy , ale nie gadanej, lecz ODCZUWANEJ.Takiej, w której o nic nie prosimy , cieszymy się mocą naszego serca .

5.Próbując odebrać odczucia innych systemów wokół nas : roślin, zwierząt , ludzi , łącząc się z nimi w poczuciu bycia.

6.Próbując pojąć , co chce nam powiedzieć serce.

7.Próbując to, czego się nauczyliśmy, wprowadzić w życie .Na przykład …siadając bez pośpiechu z ludźmi, którzy są nam bliscy , przy jednym stole i czując, co czują ONI. Podając ręce tym, którym chcemy pomóc….nasze ręce są naturalnymi elektrodami : tam skupiają się setki gruczołów potowych obniżających opór skóry i wspierając jej elektryczne przewodnictwo. Czy kiedyś się Państwu zdarzyło , że podając komuś dłoń , odczuliście elektryczny wstrząs lub odczuł to obdarzony Waszą ręką?

Przede wszystkim przy podaniu ręki płynie energia serca , a płynie jeszcze lepiej , kiedy ułatwia jej to właściwa polaryzacja obojga ciał :). Podając komuś rękę , podajemy mu dawkę energii naszego serca , ale i otrzymujemy – jego.

Dlatego tak ważnym jest, komu ją podajemy , jak i w jakim celu. Podając komuś rękę tworzymy rodzaj obiegu zamkniętego , energetycznego obiegu serca. Dlatego czasem , po przyjęciu czyjejś dłoni w swoją czujemy opór, czasem radość , czasem odrazę , czasem ciepło , a czasem…frajdę , że kimś potrząsnęło 😉 . Dlatego , jeżeli mamy podać komuś rękę niedbale – nie róbmy tego w ogóle. Dlatego , jeżeli kogoś nie lubimy , spróbujmy jednak dłoń wyciągnąć- może się okaże , że niesłusznie , że serce poda informację o błędnej ocenie mózgu. Dlatego szanujmy obce , ale i swoje ręce : to drogi do serc 🙂 .

Tym,którym nie wystarczą historie spirytualno-mentalne 🙂 , coś konkretnego , tym razem z zielnika po św.Hildegardzie , którą ostatnio – wraz z metodami i informacjami – usiłują zawłaszczyć najróżniejsze grupy  , a co mam nadzieję , się nie powiedzie : ” Jeżeli serce , czujesz, słabnie ,spożyj jak najprędzej nieco galgantu „. Galganta (Alpinia galanga , wspominałam nieraz , zwany też  dzikim kardamonem)  warto go mieć pod ręką …co nie upoważnia do lekceważenia całej reszty ziółek wymienionych w cyklu 🙂 .A gdyby nie posmakował w pojedynkę – smak specyficzny , ale pozytywnie , to proszę go dodać do mięsa , wędliny, warzywnych kotlecików i innych (byle nie słodkich ) dań  – poprawi smak ,doda im wartości ,  a Państwu przejdzie łatwiej . ILE go łyknąć ? 🙂 A ile można łyknąć PRZYPRAWY ?Odrobinkę , na końcu noża (byle nie rzeźnickiego :)). A- do potraw , adekwatnie do objętości ,p.zdanie o przyprawach :). 

————————————

Lektury:

poza wcześniej wymienionymi w cyklu,

„Das Grosse Gesundheitsbuch der Hl.Hildegard von Bingen……” , E.Breind  , Augsburg, 88

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: