Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Serce.Kardiologia naturalnie.cz.8.

Posted by natural health consulting w dniu Luty 11, 2011

Mądrość serca nie jest zawarta jedynie w tym, co ono wie i co przeczuwa, ale też skąd i dokąd ta mądrość podąża. Rabin Nachman

Stara miłość nie rdzewieje…..  wciąż aktualne:)

Serce kocha ciepło…innych serc. Oczywiście, posiada i swoje, jednak rola serc przyjaznych wydaje się niemałą.

A tu czasy chłodne, czasy oddalenia , nieufności, poróżnienia…ZAMIAST ciepła codziennego – Dzień Zakochanych… Import  sztuczny , jak plastikowe serduszka, które też wręcza się ZAMIAST. Ten wpis nie zagościł tutaj „z okazji”-ot, przyszła jego pora:), ale -PRZY okazji nadchodzące „Walentynki” przypomniały mi dość bezpośrednio  , jak beztrosko, jak jarmarcznie wielu/e  z nas obchodzi się z tym, co najdroższe tam, w środku: z sercem.

Podobno jedną z największych umiejętności jest niewymuszona życzliwość , czyli pełne czucia zainteresowanie sprawami -tak swoimi, jak cudzymi. życzliwość pomaga w najcięższej nawet rzeczywistości , otwiera na znajdowanie sensu w przeżywanych sytuacjach …Dlaczego więc tak ciężko niektórym przychodzi zmierzenie się ze stanem, który im nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz pomoże?

 Oczywiście, to nie oznacza , że będąc życzliwym, prowadzi się życie bez problemów:), nieraz pragnąc komuś pomóc , bywa, otwieramy im furtkę:) , ale…czy ta sama życzliwość przypadkiem ich też nie rozwiąże? Czy w końcu, będąc otwartymi na czyjąś dolę i niedolę , czyli biorąc przyjazny udział w życiu innych , nie jesteśmy bogatsi , pełniejsi, szczęśliwsi?

Czy , słuchając „mózgu serca”, nie stajemy się mądrzejsi , nie wpuszczamy światła w nasze myśli, postępowanie, przeżycia?

Zakładając, że nie lubimy kogoś, może nawet nie znosimy, czy w tym samym przypadku czy nie eliminujemy kawałka…siebie? Tak, bywa, że jesteśmy ludźmi po prostu zmęczeni, że najchętniej ucieklibyśmy na koniec świata, zaszyli w jakiejś pustelni, odetchnęli…Na jakiś czas. Owszem, istnieją jednostki, które chętnie podjęłyby się wytrwania w samotności do końca życia:). Ale większość…wróciłaby jak najszybciej, wróciłaby tęskniąc nawet za tymi, których nie lubi…..Serce pragnie bowiem pokarmu. Pragnie go nawet zranione ciężko i wielokrotnie, bo wciąż wierzy , że uda się wypełnić jego misję: kochać i być kochanym… w każdej jego komórce  zakodować miłość.

Pamięć komórek…

W coraz częstszych (niestety, głównie na Zachodzie) dyskusjach na temat pamięci komórkowej ciała przeplatają się najrozmaitsze teorie, wciąż dochodzą nowe i prawie żadna  nie neguje samego zjawiska. Może już czas zacząć traktować własny i cudzy organizm jako fragmenty większej całości, jak wspólne, delikatne dobro ? 

Teorie , o których wspomniałam wydają się w większości nie być już tylko teoriami.

W Instytucie Heart Math w Boulder Creek, CA , US, od lat trwa projekt badania sił i roli serca w fizycznym i psychicznym zdrowiu człowieka . W tzw.spektralnej analizie gęstości energii wykonywanej przy różnej frekwencji serca ustalono , że tzw. autonomiczna sympatovagalna regulacja koncentruje się na sercu i odprężenie serca jednocześnie balansuje prądy energetyczne w całym ciele , co prowadziło nie tylko do lepszej funkcji systemu immunologicznego, ale wspierało też zbieranie energetycznych wspomnień, normalnie magazynowanych systemowo.

Ilu z nas mówi: „Oni się przyciągają.”? To też wynika z obserwacji:): mamy teorię pola magnetycznego: komórki serca posiadają właściwość magnetyczną:reagują na pole magnetyczne i wpływają na nie.

Wieszcz narodowy też chyba wiedział coś na temat:”…i patrzaj sercem”:) -a „nieco” później doczekujemy się  teorii „miniaturowego mózgu” w sercu-jednocześnie biologiczna podstawa pamięci serca: neurokardiologiczne badania wykazują, że serce posiada własny system nerwowy. Odkryto też, że tzw.autonomiczne komórki „rozrusznikowe” wytwarzają w sercu katecholaminę i „wysypują” neurosubstancje  (adrenalina, dopamina itp.) o których wcześniej było wiadomo , że występują wyłącznie w mózgu. Do tego doszła wiedza o neuropeptydach ( do tej pory odkryto ponad sto ) poruszających się w całym ciele i przekazujących informacje wszędzie, gdzie znajdą  receptor zgadzający się z ich kodem. Kiedy pasuje zamek i klucz, otwierają się drzwi i energia informacyjna może zostać uwolniona: to energia naszych uczuć.

Od szamanów można usłyszeć, że obiekty fizyczne mogą absorbować energię z ludzi znajdujących się w ich pobliżu- to samo mówi wiele osób zajmujących się najróżniejszymi formami psychicznego uzdrawiania. Biolog Lyall Watson twierdzi wręcz, że konkretne, materialne obiekty z którymi często mamy do czynienia , posiadają nasze emocjonalne „odciski palców” i przechowują długotrwale myśli oraz uczucia. NASZE myśli oraz uczucia. Biorąc pod uwagę obserwacje np. roślin wydaje się zrozumiałym, że również jakaś część ciała, do której mamy szczególną relację, posiada tym bardziej nasze emocjonalne ślady….te ślady w razie transplantacji zostają przekazane biorcy, nie może więc dziwić inne od dotychczasowego zachowanie biorców po udanym przeszczepie….Nie jestem tylko pewna, czy , pamiętając o wyjątkowo NIEudanych definicjach śmierci mózgowej funkcjonujących w przemyśle medycznym , a za które wzięli się solidnie m.in. i Niemcy i Anglicy, protestując przeciwko zabieraniu organów żywym ludziom ,  słowo „udanym” jest tutaj na miejscu.

Mówiąc o teoriach kardioenergetyki serca nie można zapomnieć o człowieku przedstawiającym wprawdzie bardzo ciekawy, jednak sporo różniący się od wymienionych punkt widzenia:R.Sheldrake odrzucił bowiem pojęcie „pamięci komórek”jako wyjaśnienie wspomnienia biorców organów pochodzące z życia dawców , przywołując w zamian funkcje pól morficznych .Jak to wygląda w jego ujęciu? Ni mniej ni więcej tylko, że pacjenci reagowali na „niewidzialne, nieskończone , nielokalne, samoorganizujące się pola , które łączą wszystko ze wszystkim , w do tej pory niewyjaśniony sposób”. Jakkolwiek sama idea jest warta podróży w jej głębinę, to czy nie rzuca się Państwu w oczy, że nie musi się ona z teoriami energii serca wykluczać?

Teorie kardioenergetyki nie wykluczają się też z ujmowaniem problemu w ….kabale i chasydyzmie:).

Paradoksalnie, mimo różnicy w czasie oglądu ( czy też powstawania pewnych idei dotyczących roli serca) między starymi tekstami chasydzkimi a sformułowaną współcześnie kardioenergetyką , wszystkie te nurty uzupełniają się i zwracają uwagę na ten sam punkt: harmonia naszej esencji zlokalizowana jest w sercu i oddziaływuje na wszelkie  pozostałe poziomy.

Mądrość serca to centralny temat kabały i chasydyzmu , tam też uzyskamy wsparcie jednej z hipotez kardioenergetyki , mówiącej , iż sposób, w jaki serce słyszy i rozumie przesłania , determinuje sposób jego odpowiedzi.

Diabelskie myśli przeciążają serce, nie dają mu żyć.  Rabin Nachman

Znawcy kabały wiedzą, że traktowanie jakichkolwiek wad , zaburzeń serca z perspektywy czysto materialnej, jako fizycznej dysfunkcji organu , jest niewybaczalnym błędem , że najpierw trzeba wziąć pod uwagę kwestie energetyczne oraz duchowe.

Kiedy człowiek myśli dobrze , kiedy jego serce jest pełne miłości, oczyszcza przestrzeń tworzenia.R.Nachman

W chasydyzmie znajdziemy przypomnienie, że to co każdy „myśli swoim sercem” , jest jego duchowym wysiłkiem działającym na wszystkie pozostałe systemy energetyczne, że poprzez rektyfikację =oczyszczenie własnego świata osiąga się transformację samego siebie , że bez aktywacji energii serca nie osiągniemy harmonii ani równowagi.

Spójrzmy: szamanizm, kabała , chasydyzm , huna , kardioenergetyka ,  buddyzm (czakra serca) , wreszcie ludzie nie  przypisujący sobie związków  z żadnymi starymi kulturami , nurtami, ale obserwujący naturę i potrafiący wyciągać z owych obserwacji wnioski………… wspólnota pojmowania roli serca . Tymczasem wielu dumnie zwących się „ludźmi cywilizowanymi” widzi serce jako „organ”.Kawałek ciała. Maszynę.

 Może, zanim kupimy następne polyestrowe serduszko następnej partnerce/partnerowi, warto jednak zastanowić się, czy nie wyrazić uczuć tak, jak człowiek jest w stanie to zrobić najlepiej: towarzyszyć wybrankom/wybrańcom w doli i niedoli , kochając bez warunków ?

——————————————————————

w w w.hearthmath.org (Institut of HearthMath, CA., US)

„Anatomy of the Soul , Rabbi Nachman. , by Ch.Kramer,  Jerusalem, 1998 , Breslov Research Institute

„Inner Space….” , Aryeh Kaplan , Jerusalem, 1991

„The Biology of Death: A Matter of Life and Death”, 1974 ,”Lifetide:Biology of Unconscious”, 1979 Lyall  Watson

w w w.cire.ahajournals.org , „Sympatovagal Balance…..”, Malliani et al, 99

plus dotychczasowe lektury z cyklu o sercu.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: