Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

TCM, czyli odporny, jak Chińczyk.cz.19.

Posted by natural health consulting w dniu Październik 24, 2010

Shuang Jiang, w Chinach osadza się szron …u nas również:).22/23 października zaczął się powolny spoczynek przyrody. Patron „Opadającego Szronu” -wojowniczy brodacz z mieczami zapowiada odcinanie życia. Ale to przecież tylko przemiany, nie koniec…przecież pod szronem ,a potem śniegiem leżą nasiona, kłącza, korzenie…Przecież to wszystko wybuchnie życiem, już niedługo:)….Nawet się jeszcze na dobre nie uśpiło:)

Ta część roku trwa aż do siódmego/ósmego listopada, więc obejmuje też nasze Zaduszki .Dla ludu Państwa środka to już drugi termin poświęcony (acz nie do końca, nie ma on aż takiej symboliki, jak odpowiednik u nas) Zmarłym- ten ma jednak nieco inną wymowę, nie jest już radosnym obcowaniem z duchami, ale oczyszczaniem grobów i przygotowywaniem …ciepłych ubrań dla ich mieszkańców;).Jak? Rodziny spalają kolorowe paczuszki z ciepłymi tkaninami w środku.I czy to nie jest jakiś sposób, aby ubrać duchy?:))

Ostatni etap dominacji Metalu- pakujemy spiżarnię organizmu przed zimą:), czyli ładujemy ją energią z dobrego pożywienia, bo teraz pobrana siła według Chińczyków najlepiej chronić nas będzie przez  niską temperaturą.

Chłód- i mam tu na myśli okres dominacji chłodu- zabiera nam energię. Kiedy LEKKO chłodzimy się w dzień upalny, wtedy zaledwie ją nam przekształca, pobudza  ruch Qi -można powiedzieć- ożywia ,ale kiedy jest go zbyt wiele- jak każde zaburzenie równowagi prowadzi w rezultacie do osłabienia Qi.

Interesujemy się więc śledzioną (przypominam- wspiera wątrobę i serce ochraniając integralność układu krążenia,
pomaga też płucom i nerkom, stąd nazwa TCM:Wielki Wspomagający:))) – tym, nieco zaniedbanym na codzień organem, w dodatku pełniącym tak mało zbadaną rolę, ale jakże ciekawym i potrzebnym! Słaba śledziona to niedobór Qi i słaba jakość krwi (a w perspektywie anemia). Ona (śledzionka:)) kocha kaszę jaglaną i to pisnęłam 😉 już wcześniej, ale teraz przypominam, gdyż ktoś odczuwający słabość śledziony nie powinien jej zaniedbywać szczególnie przed zimą. Błogosławione są dla niej krupniki, również z kaszy jęczmiennej, przy czym polecam kaszę jak najmniej „potraktowaną” mechanicznie- im grubsza, tym lepsza. Uwaga- jeżeli ktoś gotuje krupnik po raz pierwszy ,a niezbyt dobrze wspomina go z lat dziecięcych, niech weźmie zaledwie łyżkę stołową kaszy na 3 litry wody, dużo marchewki, pół selera, 3 pietruszki oraz porę ,  a na końcu rozpuści w nim nieco masła. Powstały w ten sposób rosół grzybowo-warzywno- kaszowy;) jest niezłym eliksirem energetycznym dla wymiętej;) śledziony i można go jeść codziennie bez obaw o utycie, gdyż świetnie przetwarza się w energię utrzymującą aktywność, nie- tylko zapychającą żołądek i powodującą senność.

Taki krupnik to świetna, naturalna  odżywka-jeżeli ktoś lubi grzyby, proszę parę borowików dodać i zobaczyć efekt:)-nawet niejadki wsuną, pytając o więcej. O śledzionie będzie jeszcze przy niejednej okazji, a teraz jeszcze o płuckach:) zbierających , mieszających i rozprzestrzeniających Qi w ustalonym równowagą rytmie.

Wspominałam, iż Płuca pobierają z powietrza tzw.Esencję oraz wilgoć, mieszają ją z Esencją pokarmu, po czym następuje niezwykle interesujący proces ,który możnaby nazwać destylacją ,dzięki któremu płaty płucne przenika wreszcie czyściutkie Qi życia. Następnie ta oczyszczona Esencja wędruje w dół , począwszy od głowy do brzucha i na zewnątrz, przez mięśnie, kończyny, do skóry. Kiedy coś ten rytm zakłóci, odczujemy to m.in.w formie bólów głowy, zaburzeń krążenia, napięć w klatce piersiowej, ciężkim oddechu, ogólnym przybiciu, smutku, poczuciu beznadziejności—-tak manifestuje się wytrącona z równowagi Qi – z równowagi, czyli w tym przypadku z rytmu przemian obiegu Płuc.

Pamiętajmy, że Płuca wraz z wydechem pozbywają się produktów naszkicowanego procesu. Jeżeli wydech jest „byle jaki”, a i wdech nie lepszy, automatycznie następuje podtrucie systemu.

Przyzwyczajenie do codziennego, właściwego oddychania oraz czerpania świeżego powietrza powinno stać się naszą drugą naturą. Zdaję sobie sprawę, że w aktualnym systemie ,którego nie waham się nazwać niewolniczym, większość ludzi tylko ogromnym wysiłkiem może pozwolić sobie na rzeczywiście zdrowy tryb życia. Ale czasem wyłamanie się ze struktur, które uznawaliśmy za nieprzełamywalne, pozwala nam dotrzeć dość daleko, by nawet znaleźć tam zadowolenie:). Z drugiej strony, system uzurpujący sobie prawo do zniewolenia istot znanych jako „rozumne” sam w sobie wydaje się systemem niemożliwym przez te ostatnie do przyjęcia….A może się jednak mylę…..:)

Oj, miało być o Płucach:)

Chińczycy zwą je (Płuca ,po chińsku Fei) „parasolem ochronnym organów Yin”, jak również opisują je jako ” delikatny organ”, jakim w rzeczywistości są, gdyż jako Yin podlega łatwo niekorzystnym wpływom zewnętrznym.

Wyżej wspomniałam o procesie „góra-dół”, i „od wewnątrz na zewnątrz” i tak też określa się Płuca poprzez ruch:

-w górę-pobudzając ruch i nawilżając (su-jiang)

-od wewnątrz na zewnątrz- rozpraszając-(xuan), ewentualnie wplatając się w cyrkulację.

„Płuca regulują i poruszają drogi wodne”-mówi TCM…transformacja wody w organizmie?TAK.

Płuca są górnym źródłem wody.”Płuca sterują zewnętrzem ciała”.Oznacza to, iż stan płuc manifestuje się w obrazie….włosów, zachowaniu gruczołów potowych, wyglądzie skóry. A i w stanie dróg oddechowych, gdyż „płuca otwierają się nosem”:)-cudzysłowia pochodzą oczywiście z cudownej, obrazowej mowy TCM, której trafność nieustannie podziwiam. Jeśli nos- to brama płuc, to szyja-drzwi, struny głosowe- przedsionek. Stąd TCM traktuje wiele zaburzeń dróg oddechowych ZACZYNAJAC od PŁUC.

Ach, chciałoby się tak wszystko naraz wyjaśnić, bo choćby te organy- tak pięknie w całość się składają , aż nie wypada tej historii rozdzielać-a tu samemu niektóre ograniczenia zrozumieć wypada:).

Cóż więc możemy uczynić, prócz codziennych kontaktów z Naturą , aby Płucka szczęśliwie nam służyły?

Może wspomnę wreszcie o jeżówce- Echinacea purpurea  (ta czerwona, z ogródków:),ale i białej- nieco wartościowszej, jednak nie tak atrakcyjnej 🙂 kolorystycznie. Chińczycy w 1990 roku opublikowali , że jeżówka wzmacnia system immunologiczny, ba- że podnosi poziom interferonu nawet u zupełnie zdrowych ludzi, następnie wsparli tę tezę Szwajcarzy. Nadmieniam, że nie jest wskazanym stosowanie jej dłużej aniżeli miesiąc -po tym okresie powinna nastąpić przerwa. Chętniej aniżeli po jeżówkę , którą u nas każdy może sobie wyhodować w ogródku (jeżeli ma ogródek:) sięgają po Astragalus- traganek , w celu pobudzenia żywotności i przyśpieszenie procesów ozdrowieńczych. Uwaga: szczególna ostrożność w stosowaniu ziół musi być wzięta pod uwagę w przypadku kobiet w ciąży! 

Wspaniałym adaptatorem do warunków Wielkiego Chłodu;) jest też wielokrotnie wymieniany tu Cytryniec chiński-schizandra chinensis. Liść, owoc…nalewka;)

Ale z braku ziółek chińskich istnieją przecie ojczyźniane! Cóż, że cykl o TCM, kiedy tyle dobra made in Poland się marnuje? Ale od początku: w Niemczech znana jest nie od dziś „Reizkörpertherapie”(stymulująca ciało)-stosowana u nas takoż od wieków, ino jako „ziólka na zimno i słabość”.Tak po prostu, bo i zapiski rodzimych zielarzy raczej nie grzeszą „wypasioną” formą:)

Cóż się w tej mieszance kryje?

Łopian większy(korzeń-radix)-Arctium lappa , w medycynie całego świata-również chińskiej- stosowany w terapiach hamujących rozwój nowotworów.

Nagietek lekarski-calendula officinalis-Flos, czyli kwiat-znany doskonale, wedle Ayurwedy- i nie tylko- niosący energię słońca,

Rumianek- Matricaria chamomillae -Flos

Koniczyna czerwona-Trifolium pratense , Herba et flos, przy czym głównie kwiat. Nawiasem mówiąc, Niemcy prowadząc  badania nad koniczyną zaobserwowali, że działa ona u owiec jak środek antykoncepcyjny:)….Kobietom polecana przez naturalistów przy przekwitaniu jako środek łagodzący uderzenia gorąca przy klimakterium i nie tylko. 

Prawoślaz lekarski-Althea offic.,Flos (czy ktoś jeszcze robi prawdziwe cukierki ślazowe?)

Mieszankę tę porównuje się z działaniem jeżówki , przy czym moim zdaniem ma nawet większy obszar zaczepienia:).

Co, jeśli płucka jednak się trzęsą;) i wołają pomocy?

Kwiat i liść dziewanny drobnokwiatowej 1 cz.

Kwiat rumianku 1 cz.

Korzeń omanu wielkiego o,5 cz.

Tymianek liść&kwiat 0,1 cz.(nie przesadzać z tymiankiem w użytku wewnętrznym proszę ze względu na dobroczynny… w MALENKICH ilościach) tymol….W Egipcie tymol wchodził w skład mikstur do mumifikowania zwłok…ale nie tylko:)

I olejek , którym płucka nacieramy:

(również przy olejkach UWAGA na alergie! )

łyżeczka olejku eukaliptusowego

pół łyżeczki olejku lawendowego

jedna dziesiąta (ok.3 krople!) łyżeczki olejku tymiankowego  

jedna FILIZANKA (lub pół szklanki) olejku neutralnego , może być migdałowy , ale w tym wypadku lepiej sezamowy.Wymieszać, natrzeć (upewnić się, czy nie mamy na poszczególne składniki alergii!), iść spać:).

Zanim zakończę ten odcinek- stary sposób na osłabione płuca stosowany w Szwajcarii, Austrii, Niemczech a przybywszy:) …też z CHIN!:

Do średnio mocnej (nie może być ZA mocna, kolor  cegły?:)- herbaty dodajemy sok z 1 czarnej rzepy-NIE OBIERAC KORZENIA !-porządną łychę, do tego odrobinę świeżego , startego imbiru (na końcu noża) i….parę ziarenek soli-oczywiście kamiennej, niejodowanej. Iść do łóżka i oczekiwać potów. Kiedy zaczną obficie płynąć, wiemy, że ochronna energia Wei chi wyrzuca zimno z organizmu. Proszę się przedtem upewnić, czy nie mamy uczulenia na żaden ze składników.

Chińskie źródła podają, że stosując ten przepis w pierwszym dniu choroby (Z NADMIARU ZIMNA) wystarczą 24 godziny spokoju i wygrzania się w łóżku, by na drugi dzień nie było śladu po wczorajszym zaburzeniu.

JAK poznajemy osłabione Z NADMIARU ZIMNA  płuca?

ciężki, „wiotki” oddech, suchość skóry, bladość, „trzęsie nas”:), czyli uczucie przenikającego zimna w środku, poty, tętno delikatne, rzadka , „szklana” ślina, włosy wychodzą w nieco większych ilościach niż normalnie, pokasływanie, typowe objawy przeziębienia, ból głowy…to z NADMIARU zimna.

Czy mogą to być objawy czegoś jeszcze oprócz słabych płuc? Oczywiście, ale wtedy dochodą też dodatkowe objawy charakterystyczne dla danego zaburzenia i organu.

Płuca mogą też być osłabione z NADMIARU ciepła.Wtedy objawami są m.in. zaczerwienienie skóry, gorące stopy, czerwone gardło, ślina żółta, duszności, gorączka, przyśpieszone tętno….

Wtedy TCM dysponuje zupełnie innym zestawem, bo:herbatą lawendową, żeń-szeniem, sokiem z czarnego bzu…….

I to rzecz jasna nie wszystko.

Płuca osłabić może też nadmiar SUCHOSCI i CIEPŁA, WIATRU I ZIMNA, WILGOCI I WIATRU, WILGOCI I ZIMNA….za każdym razem korygujemy zestaw ziółek tak, by przechylić szali zimna lub ciepła w nieopowiednią stronę.

Do jedzenia włączamy już czosnek (słabe wątroby nie przepadają za nim, niestety), paprykę ostrą, korzeń pietruszki, brukselkę (zwiększają Qi w elemencie metalu, czyli Płucach), nie zapominając o ostatnich owocach jesieni i oczywiście dyni.

Niemcy czasem się śmieją, że jest coś prostego, co w przeziębieniu pomaga im zawsze:gorące piwo z miodem -poci się po tym człowiek,  jakby wyszedł z pralni, ale swoje wypoci:) . To niezły środek dla Europejczyka, pod warunkiem, że piwko niepasteryzowane i bez „dopalaczy”:). Problem jednak w tym, by zregenerować Płuca i przywrócić naturalną im harmonię, byśmy dłuższy czas nie musieli „zmuszać” do pomocy energii, która normalnie pomaga nam chętnie sama:)

Lektury:

Jak zwykle w cyklu TCM, plus:

J.Mildenberger:”Anton Trutmanns Arzneibuch”,Teil II, 1997-Anton Trutmann był alzackim , piętnastowiecznym lekarzem , na szczęście opisał nam mnóstwo recept na mikstury robione z własnoręcznie hodowanych ziół

w.w.w.foodtech.uni-kiel.de

w w w.pharma.ethz.ch (Institut of Pharmaceutical Sciences, Zürich, Suisse)

w w w.nejm.org (An Evaluation of Echinacea angustifolia in Experimental Rhinovirus Infections, Turner et al.)….że też im się chciało mieszać w to wirusy:)

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: