Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Łapy precz od polskiego alkoholu!O alkoholach cz.1.Uwaga!Trucizna!

Posted by natural health consulting w dniu Marzec 3, 2010

Unijny program REACH polegający na obowiązkowej -i niezwykle kosztownej – rejestracji alkoholu etylowego w określonych standardach powoduje stopniowy rozkład małych gorzelni i postępujące wątpliwości dużych.

Do tej pory nie było niczym nienormalnym,że alkohol etylowy-spożywczy,a więc używany m.in. w świetnych nieraz nalewkach firm zielarskich również przeznaczany bywa do celów przemysłowych-nikomu to nie przeszkadzało.

Ale po co ma być dobrze,jeżeli dobrze być nie może,bo komuś to przeszkadza?

Komu przeszkadzają wielkie polskie gorzelnie,które i tak już powoli z polskością kojarzą się jedynie poprzez pracowników i tereny,na których stoją?

Komu przeszkadzają małe polskie gorzelnie,dające zatrudnienie lokalnej biedocie?

Nie piję alkoholu-poza tym w czekoladkach:-) czy własnoręcznie robionym (jeżeli mam czas) winie i – w razie potrzeby-w minimalnej ilości ziołowych nalewek.Nie jestem i nigdy nie byłam klientką sklepów monopolowych i świetnie zdaję sobie sprawę z problemu alkoholizmu,aczkolwiek jego istnienia upatrywałabym,poza ludzką słabością oczywiście,w ogromnej roli systemu szerzenia nędzy i tym samym pozbawiającego ludzi dostępu do alternatyw (mam na myśli kulturę,sport itp).

Ale fakt,że miałby zniknąć przemysł skądinąd pożyteczny i zostać zastąpionym przez import gorszych jakościowo zlewek z „unii i spoza unii” (proszę się przyjrzeć,co pisze na etykietach np.miodów w dużych sklepach) nie pozwala mi milczeć.

Tak samo broniłabym przemysłu farmaceutycznego (zdziwienie?) -aczkolwiek niekoniecznie w jego dzisiejszym rozmiarze 🙂 – a  przynajmniej jego niektórych gałęzi-produkującego środki niezbędne w medycynie ratunkowej,chociaż sama z nich akurat nie korzystam.Bo to nie tak,że likwidacja „wszystkiego” załatwi problemy-przemysł jest potrzebny ze względu na liczbę ludzi,nie jest możliwe zaopatrzenie wszystkich wyłącznie produktami z małych gospodarst czy manufaktur-sęk w tym,aby przemysł był nie tylko pracodawcą,ale i spełniał pożyteczną rolę w rozwoju kraju i poprawie jakości życia ludzi-nie jej degeneracji.

Czy za mało mamy w kraju bezrobocia?

Wiem,to wydaje się utopią,ale gdyby nie ludzkie marzenia,tkwilibyśmy dalej w grocie.Choć czasem….mam wrażenie,że ciągle w niej jesteśmy,tylko wygląda nieco inaczej i inaczej ją nazywamy.

Ale do rzeczy -program REACH więc,podobnie,jak inne „błyskotliwe” unijne programy,zabiera się za kolejną gałąź polskiej gospodarki.Dziwne,że ani słowa szanowna unia (celowo z małej litery) nie poświęca całej masie szeroko dostępnych trucizn-trucizn w dosłownym znaczeniu tego pojęcia!

Washington Post zajął się kilka dni temu -23.02.2010-substancją toksyczną znaną jako BISPHENOL A-,tzw.BPA,stosowaną od ponad trzydziestu lat w większości opakowań powszechnych napojów,również tzw.energetycznych,piwa itp.

Firmy produkujące napoje rzuciły się szukać opakowań zastępczych,ale jak wycofać nagle z rynku to,co już się tam dostało?I co z ludźmi,którzy od „paru” lat te napoje piją?

W Polsce CISZA.Nikt nie zająknie się o artykule z tak poważnej gazety.Czy naprawdę Wash.Post jest tak trudno w kraju dostępny?

Mało tego-nie słychać,aby unia przejmowała się tym,że ewidentnie toksyczne chemikalia dostępne są w unijnych przecież sklepach.Bez recepty!:-)

Podejrzana substancja znajduje się w epoksydowej powłoce wewnętrznej puszek i może przenikać do napojów.Klucz-słówko „może” nie pozwalające na utwierdzenie w pewności,że tak jest,więc „zawsze się można z twierdzenia wycofać i po sprawie”.Niestety,nie w tym razie,ponieważ w badanych w NIEMIECKICH LABORATORIACH przypadkach BPA w większości jednak się w napojach znajdowało.  

Bis Fenol A,pisany też Bisfenol A,czy BPA jest trucizną hormonalną podobną w działaniu do estrogenu,i w doświadczeniach na zwierzętach (niestety) już w maleńkich dawkach powodował zniekształcenia płodów-że wymienię jedno z jego działań.

Oczywiście,wypicie jednego czy paru napojów z taką ilością BPA,jaka jest w puszkach, nie spowoduje choroby czy zniekształcenia czegokolwiek,ale po pierwsze-pomyślmy o działaniu długoterminowym,po drugie-o tym,że zwykle na kilku puszkach się nie poprzestaje,wreszcie-o biochemicznych procesach,których do końca nie znamy,ale znamy je wystarczająco,aby wiedzieć,że syntetyczne trucizny w większości lubią się w organizmie odkładać. 

BPA można też znaleźć smoczkach,butelkach dla niemowląt,amalgamatach (wypełnieniach stomatologicznych), papierze termicznym…..

Jeżeli substancja byłaby nieszkodliwa,to dlaczego USA wycofały błyskawicznie polycarbonat zawierający BPA z butelek dla niemowląt?

Opowiadanie o BPA jako związku chemicznym pewnie niektórych by znudziło,polecę więc film,który od 25.02.2010 wyświetlany jest w niemieckich kinach a m.in.o BPA opowiada lepiej,niż suche,laboratoryjne protokoły:

„Plastic Planet” Wernera Boote.Wiem,mówię tu o kinach niemieckich,ale film z pewnością będzie osiągalny w sieci lub na DVD-przepraszam,nie wiem,może już jest a potłumaczyć zawsze można,bo warto.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: