Natural Health Consulting-wiedza na zdrowie

Etnomedycyna z 4 stron świata: Ayurveda, TCM & …. . Technologie a środowisko. Odżywianie. Huna. Zwierzęta. Muzyka. Historia i Mistrzowie ars medicinae.

Masz prawo do wiedzy

Posted by natural health consulting w dniu Styczeń 19, 2010

To prawda,że lekarze państwowej służby zdrowia w Polsce często nie mają najlepszych warunków pracy.To prawda,że pacjenci nie zawsze wiedzą,dlaczego przyszli a jak wiedzą,to zwykle „medycyna jest bezradna”.Prawdą jest też,że klasyczne kształcenie medyczne-prawie na całym świecie,nie tylko w Polsce,ciągle mówi o leczeniu JEDNOSTEK CHOROBOWYCH,nie ludzi.Jednak to wszystko mogłoby się zmienić,gdyby pacjenci mogli uzyskać dostęp do tak zazdrośnie strzeżonej wiedzy.Gdyby bowiem do tego doszło….

Specjalistów od Apokalipsy świata medycyny akademickiej można znaleźć na innych stronach,wobec tego spróbuję jedynie przedstawić ulubione formy obrony przedstawicieli (pamiętamy,że nie wszystkich?) przemysłu zwanego uparcie służbą zdrowia przed atakami natrętnych,żądnych wiedzy pacjentów ewentualnie wścibskich a nowatorskich kolegów oraz naświetlić kulisy „jedynych słuszych badań”,na których tak chętnie opierają się najbardziej wiedzooporni medycy.

Nie ukrywam,że bardzo pomogły mi w tym wypowiedzi m.in.prof.dr Juergena Windelera (jego wspaniały wykład na sympozjum pod tytułem:”Wiedza jako podstawa decyzji lekarskich….”Sympozjum jesienne 23.11.2007) oraz jego kolegów,cytowane również w „Irrtumer in der Bewertung medizinischer Interventionen -Ursachen und Konsequenzen”-artykuł w Naturheilverfahren Maj 2002,które w skrócie można by sprowadzić do konkluzji:

„…Jeżeli wyniki badań zbliżają się do stwierdzenia,że dotychczasowe postępowanie było niepotrzebne,blamuje to jego zwolenników,uszkadza tak potrzebny przemysłowi medycznemu prestiż oraz stawia lekarski autorytet w wątpliwym świetle.Wyznanie,że leczenie opierało się na niekoniecznie właściwym założeniu oraz nie przyniosło pacjentowi niczego,prowadziłoby wyłącznie do zwątpienia w samego siebie oraz do wyrzutów sumienia”.

Najbardziej podoba mi się fragment o wyrzutach sumienia.

Dlaczego ten akurat fragment wybrałam(z całej listy:-))?Ponieważ wiedza o możliwym błędnym postępowaniu kogoś,kogo zdanie uważamy za wyrok absolutny,być może pozwoli na giętkość w wyroków przyjmowaniu oraz nieustawaniu w dociekaniu źródeł tak swojej choroby jak i zastosowanego leczenia.

A oto sama linia obrony,wydrukowana jako „złote reguły „według których lekarz przejdzie każdą ogniową próbę wnikliwego pacjenta a nawet podtrzyma choćby najbardziej niedorzeczne metody leczenia,zamieszczone m.in. w 2004 w „Brtitish Medical Journal”.

-Jeżeli pacjent przychodzi z informacjami poddającymi twoją terapię w wątpliwość,zignoruj wszystkie pytając:

„A kiedy to ukończył pan/pani medycynę?”

-Jeżeli nie odpuszcza (pacjent),powiedz mu,że miałbyś do czynienia z prawem,jeżeli zastosowałbyś inną terapię a starą po prostu odstawił.

-Jeżeli w dalszym ciągu przytacza rozsądne argumenty,zaatakuj jego dane:ma je zapewne z „niepoważnego źródła”, znajdź jakąś niepoprawność (bo w każdych studiach da się ją znaleźć na pewno) i na jej podstawie podważ całość informacji,poddaj w wątpliwość,czy jest możliwe zastosowanie sugerowanych przez pacjenta metod w jego wypadku.

-Poza tym przecież nie masz czasu,bo pacjenci czekają….

Badacz i lekarz Sir Iain Chalmers,jeden z fundatorów Cochrane Collaboration przedstawił  z kolei swoje zdanie na temat krytykowania profesji lekarskiej:

„Jeżeli wyniki nam nie pasują,to badacze są niekompetentni,nieuczciwi albo faszyści”.

Co robić,powiedzą Państwo?Szukać dalej i nigdy nie tracić wiary pamiętając o wybitnym polskim profesorze Julianie Aleksandrowiczu,który twierdził:”Nie ma chorób nieuleczalnych”.

Są za to nieuleczalni ludzie-dodadzą inni.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: